Ministerstvo financí zveřejňuje vyhodnocení kontroly cen a marží pohonných hmot

palivo

Ministerstvo financí vyhodnotilo monitoring průměrných prodejních cen pohonných hmot, které i zpětně od 15. února analyzuje na základě reportovaných cenových dat od více než 2500 veřejných čerpacích stanic, tedy přes 90 % českého trhu. Pro sběr dat MF využívá webovou aplikaci za účelem minimalizace administrativní zátěže na obou stranách.

palivo

Z výsledků monitoringu průměrných prodejních cen nafty a benzínu v období od 15. února do 31. března 2022 vyplývá, že zafungovala slovní intervence ministerstva a marže čerpacích stanic od oznámení začátku kontroly marží dne 14. března významně poklesly. Přesto byla průměrná hrubá marže v březnu oproti únoru u nafty o 1,88 Kč a u benzínu dokonce o 2,10 Kč na litr vyšší. Přestože Ministerstvo financí vnímá vysokou volatilitu na trzích a rozumí složité problematice cenotvorby pohonných hmot, nepovažujeme tyto argumenty v současné době velmi vysokých cen paliva za ospravedlňující k navyšování průměrných marží.

Ministerstvo financí proto připraví cenovou regulaci stanovující maximální výši marží a pokud během dubna marže adekvátně nepoklesnou, jsme připraveni tuto cenovou regulaci zavést. Aktuálně také rozšíříme naši cenovou kontrolu o reálné nákupní ceny, abychom byli schopni monitorovat také velkoobchodní rafinační marže. Kontrolu distributorů považujeme za nezbytnou i proto, abychom v období od června do září tohoto roku dokázali ohlídat promítnutí snížené spotřební daně o 1,50 Kč do konečné ceny nafty a benzínu pro řidiče. Takto rozšířená kontrola ministerstva bude pokračovat až do konce září.

„Podle našich dat činila průměrná marže u litru nafty v únoru 3,03 koruny, zatímco v březnu 4,91 koruny. U litru benzínu dosahovala průměrná marže v únoru 2,29 koruny a v březnu 4,39 koruny. Průměrné marže na počátku kontrol sice klesly, ale následně už stagnovaly. Myslím tedy, že zde určitě je prostor pro jejich další snížení. O zavedení připravované regulace marží prodejců paliv rozhodneme nejpozději koncem dubna,” uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura.

Dokumenty ke stažení:
Vyhodnocení sběru dat PHM (PDF, 6 stran).

Zdroj zprávy: Ministerstvo financí ČR
ministerstvo financí