Ministr Síkela podepsal mezivládní dohodu o hospodářské a technické spolupráci mezi ČR a SAE

Jozef Síkela

Lepší postavení a nové příležitosti pro české exportéry ve Spojených arabských emirátech (SAE). Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela podepsal v Dubaji dohodu o hospodářské a technické spolupráci. Memorandum má pomoci českým exportérům a investorům na tamním trhu, který je osmou největší vývozní destinací mimo Evropu.

„Dohoda, kterou jsem dnes podepsal, zajistí lepší podmínky pro rozvoj vztahů mezi Českou republikou a Spojenými arabskými emiráty a posune je na novou vyšší úroveň. Věřím, že to pomůže našim exportérům a investorům,“ říká ministr Síkela. Za emirátskou stranu dohodu podepsal ministr hospodářství Abdulla Bin Touq Al Marri.

Podpis dohody povede podle ministra k posílení postavení ČR v SAE a efektivnějšímu prosazování zájmů českých exportérů a investorů na tamním trhu. Vznikne smíšená komise, která bude rozvíjet spolupráci na společných projektech. „Zaměříme se především na obory s investičním potenciálem jako je energetika, letectví, zdravotnictví, zemědělství nebo environmentální technologie,“ dodává náměstkyně pro EU a zahraniční obchod Martina Tauberová.

Ministr Síkela v Dubaji vede delegaci, ve které je téměř pět desítek tuzemských exportérů, převážně jde o mladé firmy a start-upy zaměřené na technologie budoucnosti. Podrobnosti o podnikatelské misi jsou v této tiskové zprávě a také na webu Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Český vývoz do SAE se pohybuje na úrovni 14 mld. Kč ročně, což SAE řadí na osmou příčku v pořadí nejvýznamnějších mimoevropských exportních trhů. Pozice SAE je významná i v regionálním kontextu coby vstupní brána do regionů Blízkého a Středního východu, Jižní Asie a východní Afriky.

Hlavní cíle pracovní cesty ministra Jozefa Síkely:

  • Představení inovativních řešení pro chytrá a udržitelná města v rámci projektu City For The Future organizovaného spolu s agenturou CzechTrade.
  • Podpora podnikatelské delegace českých firem vedené Svazem průmyslu a dopravy.
  • Jednání s emirátskými protějšky a podpis mezivládní hospodářské dohody.
  • Podpora účasti českých firem na zdravotnickém veletrhu Arab Health.

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
MPO logo