Ministři obchodu v Bruselu diskutovali vztahy s USA i budoucnost multilaterálního obchodního systému

MPO logo

Ve čtvrtek 20. května 2021 se v Bruselu uskutečnilo zasedání Rady pro zahraniční věci ve formátu ministrů obchodu. Delegaci České republiky vedla náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Martina Tauberová. Na programu jednání byly reforma WTO, vztahy EU-USA, ochranná opatření na dovoz oceli a dohoda EU-Mercosur. Externími hosty na jednání byly GŘ WTO Ngozi Okonjo-Iweala a vládní zmocněnkyně USA pro obchod Katherine Tai.

ekonomika byznys

Ministři projednali nejnovější vývoj v obchodních vztazích se Spojenými státy, vč. přetrvávajících obchodních sporů. “USA zůstávají naším nejdůležitějším spojencem a partnerem. Doufáme proto, že se podaří vyřešit stávající spory a prohloubit vzájemnou spolupráci. Potenciál vidíme zejména v oblasti nových technologií, kyberbezpečnosti, umělé inteligence a v regulatorní oblasti,” řekla náměstkyně Tauberová. Americkou zmocněnkyni ČR společně s dalšími zeměmi vyzvala ke konstruktivnímu přístupu při řešení přetrvávajících sporů, tj. odstranění cel na dovoz oceli a hliníku.

Dalším bodem programu byl pokračující proces reformy Světové obchodní organizace (WTO), jejíž centrální role je klíčová pro multilaterální obchodní systém. Jednání se zúčastnila i generální ředitelka WTO Dr. Ngozi Okonjo-Iweala. “WTO představuje stěžejní pilíř multilaterálního obchodního systému a je klíčové zajistit, aby letošní 12. ministerská konference vytyčila jasnou cestu pro reformu této organizace,” uvedla náměstkyně Tauberová.

V rámci jednání byli ministři rovněž informováni o nejnovějším vývoji v souvislosti s nástrojem k mezinárodním veřejným zakázkám (IPI), ochrannými opatřeními na dovoz některých výrobků z oceli a asociační dohodou mezi EU a uskupením Mercosur.

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
MPO logo