MISAN představil na MSV 2024 laserový 3D tisk, špičkové obráběcí stroje a automatizaci v obrábění

Společnost MISAN s.r.o. má sídlo v Lysé nad Labem a patří ke stálým vystavovatelům na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Firma je také velmi aktivní ve vývoji vlastních řešení, a to zejména v automatizaci obrábění a v průmyslovém 3D tisku. Na každém veletrhu představí Misan nějakou novinku nebo vlastní řešení. Díky tomu je to také vždy jedna z nejzajímavějších expozic v prestižním pavilonu P. Většinou je novinek více a je těžké vybrat, která aktuální novinka je nejzajímavější. V minulém roce to byla vlastní robotická buňka s poměrně složitým uspořádáním dvou obráběcích strojů, dvou robotů, automatického řešení měření a synchronizovaných zásobníků na polotovary. Byla to velmi složitá a sofistikovaná věc, takže není divu, že mnoho návštěvníků jistě netrpělivě očekávalo, s čím firma překvapí v tomto roce. Kromě pavilonu P firma vystavuje současně i v “áčku”, kde předvádí možnosti 3d tisku.
Také letos Misan vystavoval na dvou místech současně. V pavilonu A představil laserový 3D tisk v průmyslové formě a v pavilonu P ukázal hlavní těžiště svého portfolia, a to špičkové japonské stroje včetně automatizačních řešení pro výrobu. Zde také sídlil hlavní stan veletržního týmu.
Expozice Misan v Pavilonu P
Společnost Misan představila na MSV 2024 celkem 5 obráběcích strojů a jedno ruční lapovací zařízení. Jeden z těchto strojů byl vybaven vnitřním robotickým ramenem a další byl předveden ve velmi zajímavé sestavě s robotickým nakládacím systémem. 3 z vystavených strojů byly spíše multifunkčními řešeními, které se mohou uplatnit v širokém rozsahu strojírenských výrob. Všechny vystavené stroje se mohou pyšnit vysokou kvalitou, zajímavými funkcemi a parametry…
Expozice Misan na MSV 2024 v pavilonu P
brother Speedio M200Xd1-5AX
Multifunkční vysokorychlostní soustružnicko-frézovací obráběcí centrum řady SPEEDIO, patří mezi nejžádanější obráběcí centra především svou vysokou spolehlivostí, praktickými funkcemi a přesností. Centrum má svisle orientované vřeteno a natáčecí kolébku. Je vybaveno řídicím systémem D00, který umožňuje programováni v jazyce EIA/ISO. Zásobník na nástroje pojme až 28 nástrojů. Stroj je svým výkonem předurčen určen pro střední až vyšší série, a to ideálně v provozech s vyšší úrovní automatizace. Speedio M200 má nosnost stolu 40 kg, průměr 140 mm, vřeteno s 16000 ot/min, rychloposuvy ve všech 3 osách 50 m/min a rozsah pojezdů X/Y/Z 200/440/305 mm. Výměna nástroje zabere 0,8 s.
Stroj byl na MSV 2024 vybaven čtyřosým doplňkovým robotickým ramenem brother BV7-870 s nosností až 7 kg a dosahem 870 mm. 3 osy jsou rotační a jedna přímá, v které se pohybuje základna ramene. Rameno slouží k nakládce a vykládce obrobků, což je patrné i z fotografií ve fotogalerii. Kompaktní řešení umožňuje zvýšit automatizaci pracoviště a snížit nároky na lidskou obsluhu, a to při zachování intenzivního využití zastavěné plochy.
Fotogalerie obráběcího centra brother Speedio M200 Xd1-5Ax na MSV 2024
brother Speedio U500Xd1-5AX
Univerzální kompaktní vysokorychlostní obráběcí centrum s křížovým stolem a otočným, naklápěcím stolem. Stroj má zásobník na 28 nástrojů, řídící systém D00, 5 os a již zmíněnou naklápěcí kolébku. Nechybí ani možnost využití pro 3D obrábění. Nosnost stolu je až 100 kg. Maximální velikost obrobku je 500 x 270 mm. Otáčky vřetene až 16000 ot/min. Rozsah pojezdů X/Y/Z 500/400/300 mm. Rychloposuvy X/Y/Z 50/50/56 m/min.
Výměna nástrojů trvá 0,7 s až 1,3 s. Vysokorychlostní výměny nástroje bylo dosaženo rychlejším a optimalizovaným spuštěním/zastavením vřetena, nahoru/dolů osou Z a provozem zásobníku. Nástroje do 3 kg lze vyměnit v nejkratším čase. Nástroje do 4 kg lze také měnit s minimálním prodloužením času. Ovládání středového bodu nástroje také přichází s řadou funkcí. Tím je dosaženo vysokorychlostního a vysoce přesného simultánního 5osého obrábění v kombinaci s “bezvůlovým” naklápěcím otočným stolem.
Fotogalerie obráběcího centra brother Speedio U500 Xd1-5Ax na MSV 2024
Okamoto VRG 6DX
Vertikální vysoce produktivní číslicově řízená bruska VRG6DX poskytuje velmi vysokou účinnost broušení povrchů. Jedná se o horkou novinku, která se v Evropě objevila před několika týdny, ale společnost MISAN ji má v exkluzivní nabídce a představila ji i na MSV 2024. Bruska má magnetický upínač o průměru 650 mm. Díky upínači lze současně opracovávat více obrobků najednou, čímž se podstatně zvyšuje produktivita broušení. Rotační stůl unese (včetně magnetu) až 250 kg a má 30 ot/min. Brousící kotouč má 1000 ot/min a svislý zdvih 300 mm. VRG 6DX má svislý stojan uložen na třech bodech, což umožňuje snadné nastavení textury broušení. Originální řídicí jednotka FX společnosti Okamoto dokáže s minimálním počtem intuitivních operací nejen snadno nastavit požadované operace, ale také zabránit chybám při obsluze brusky.
Fotogalerie vertikální brusky Okamoto VRG 6DX na MSV 2024
Okamoto Aero Lap
Aero Lap je dokončovací metoda obrábění, která umožňuje automatizovaně dokončovat funkční či pohledové plochy součástí do zrcadlového lesku. Tato unikátní technologie se používá zejména při dokončování tvarových ploch zápustek, raznic, forem a řezných nástrojů. Speciální technologie Multi – Cone používá princip směsi kompozitních elastických částic s abrazivem, která vysokou rychlostí (pod tlakem 0,5 MPa) dopadá a klouže po obráběném povrchu, čímž dochází k leštění a jemnému broušení plochy. Použitím speciálního pojiva je dosaženo pružnosti a adheze pojiva k abrazivu. zpracovávat leze plochy cca 200 x 200 mm
Fotogalerie Okamoto Aero Lap na MSV 2024
OKUMA LB3000 EX III MYW800 + HALTER Turnstacker 35
Sestava soustružení s pokročilou automatizací. Horizontální soustruh LB3000 EX III CNC je vybaven hlavním vřetenem a protivřetenem, s jednou revolverovou hlavou, s poháněnými nástroji, s osami X, Y, Z a C. Tento stroj je vybaven vysoce výkonným motorem PREX s vysokým kroutícím momentem na obou soustružnických vřetenech. Model LB3000 EX III má vyšší teplotní stabilitu díky oceněnému Thermo-Friendly Conceptu, což zajišťuje zvýšení přesnosti nejen při soustružení, ale také při použití osy Y a rotačních nástrojů. Zvýšení okolní teploty o 8°C způsobí rozdíl 5 μm v ose X. Tento model je nejprodávanější soustruh firmy OKUMA a díky svým vlastnostem se stal světovým standardem. Konstrukce šikmého skříňového lože si vysloužila dobrou pověst, a proto je používána i pro nové modely.
Ovládání OSP-P500 s otevřenou architekturou přívětivé pro obsluhu umožňuje nejen snadné ovládání tohoto stroje, ale také jeho integraci s dalšími periferními zařízeními, což bylo využito i na MSV 2024, kde byl připojen automatizační systém HALTER Turnstacker 35. Jedná se robotizovaný modul pro vykládání dílců na paletizační stůl , který je zabezpečen IR bezpečnostním čidlem. Robot má nosnost 35 kg a odkládací stůl 1250 kg. Stohovat lze až do výšky 350 mm, a to obrobky o průměru 43-230 mm.
Fotogalerie robotizované sestavy soustruhu Okuma LB3000 EXIII a vykládacího systému HALTER
Okuma Multus B200II-W
Multifunkční vodorovné obráběcí centrum s natáčecí nástrojovou hlavou s frézovacím vřetenem, osami B, C, X, Y, Z, s automatickou výměnou nástrojů a s protivřetenem. Stroje Multus jsou inteligentní multifunkční obráběcí stroje, kombinující možnosti soustružení a frézování, čímž nahradí dva až tři konvenční stroje a sníží tak manipulační časy a nároky na prostor. Model Okuma Multus B200II má maximální soustružený průměr 600 mm a soustruženou délku 750 mm. Pojezdy X/Y/Z/W/C 500/800/160/810 mm a 360°. Hlavní vřeteno má 45-5000 ot/min, druhé vřeteno má 50-6000 ot/min a poháněné nástroje 50-12000 ot/min. MULTUS B200II je vybaven řídicím systémem OSP-P300, který je navržen s ohledem na snadné ovládání. MULTUS B200II vybavený řízenou osou B, je dokonalým spojením soustružnicko-frézovacích operací, tradičně prováděných odděleně na soustružnickém, vertikálním nebo horizontálním obráběcím centru, s operacemi manipulace s materiálem sloučenými do jednoho stroje.
Fotogalerie Okuma Multus B200II-W na MSV 2024
Když si technici hrají…
Abychom nebyli až příliš vážní a nenudili čtenáře jen suchými popisy strojů a jejich parametry, dovolíme si malou videoukázku, kde tentokrát hraje větší úlohu zvuk. Specialisté se společnosti MISAN na veletrhu předváděli, že jejich úžasné stroje dokáží opravdu mnoho a když je třeba umí zahrát i písničku. Nejde o žádný reproduktor stroje, ale zvuk, který vzniká řízenou rotací obrobku. Na veletrhu předvedli zástupci firmy několik známých melodií a tady máte jednu z nich…
Obrazy
Technika a umění mají v mnohém ohledu k sobě blízko. Letos se podařilo společnosti Misan ve spolupráci s Veletrhy Brno, a.s. zachytit krásu kovových částí strojů na sadě obrazů, resp. umělecky zpracovaných fotografií, kterými si firma vyzdobila jednací část expozice v pavilonu P. Velkoformátové fotografie se nám moc líbily, takže jsme jim věnovali samostatnou fotogalerii.
Ukázka jednací části expozice Misan na MSV 2024
Pavilon A
Aditivní technologie jsou dlouholetou součástí obchodního i výzkumného portfolia společnosti Misan. Společnost bere průmyslový 3D tisk velmi vážně a spolupracuje s vysokými školami a dalšími firmami na řešeních, které přinášejí výhody 3D tisku do výrobních procesů firem. Misan preferuje technologii spékání práškových kovů pomocí laseru, nebo elektronového paprsku, která dovoluje vytvářet velmi složité tvary technologicky nevhodné pro obrábění i lití do forem, a to při zachování pevnostních parametrů srovnatelných s běžnými kovovými materiály. Díly je možné vyrábět například z korozivzdorné, nástrojové oceli, slitiny titanu, hliníku, CoCr, Inconel nebo s drahých kovů (Au, Ag, Pt).
Výroba dílů probíhá lokálním natavováním ve vrstvách nanášeného kovového prášku pomocí laseru či elektronového paprsku. Proces probíhá v ochranné atmosféře a po něm následuje předepsané tepelné zpracování. Uplatnění nachází při výrobě hotových dílů, které nelze běžnými výrobními metodami zhotovit (např. s konformním vnitřním chlazením, porézní struktury, bezešvě zřetězené díly, díly nahrazující sestavy atd.) nebo při prototypové výrobě odlitků či plechů bez nutnosti výroby formy, resp. tvářecích nástrojů. Díly vyrobené 3D tiskem s použitím této technologie lze využít v oblasti automobilového, leteckého, lékařského, dentálního, šperkařského průmyslu a v oblasti výroby vstřikovacích forem. Na vysokém zájmu návštěvníků bylo vidět, že Misan jde v 3D tisku správnou cestou a umí nabídnout technologicky efektivní způsob výroby velmi složitých dílů z kovových materiálů.
Expozice Misan v pavilonu A na MSV 2024 (sekce 3D tisku)
3D tiskarna GE Aditive Concept Laser M2 má pracovní prostor 245 x 245 x 350 mm (x, y, z), rozměry 2739 x 2050 x 2781 mm (Š x H x V) a hmotnost 2500 kg. Tloušťka nanášené vrstvy se může pohybovat od 25 do 120 μm. Vláknový laser tiskárny může mít výkon 2x 400 W nebo 2x 1000 W. Producent tiskárny společnost GE Additive se v roce 2024 přejmenovala na Colibrium Additive.
Již v minulých letech jsme vám přinesli ukázky 3D tisku od společnosti Misan, mezi kterými byla i těhlice ke studentské závodní formuli. Misan ve spolupráci úspěšně pokračuje, takže těhlice se opět objevila i v novém modelu formule eForce, ale navíc přibyly další dvě části formule, kde 3D tisk nahradil původní řešení. Většina ukázek jsou plně funkční části automobilů nebo jiných zařízení…
Ukázky vzorků a praktických příkladů 3D tisku od společnosti MISAN
Společnost Misan přistupuje k veletrhu velmi podobně jako ke svému byznysu. Na málokteré expozici je vidět tak dlouhodobá aktivní snaha o maximum možného, o využití nejnovějších možností, o precizně promyšlené a dobře vyzkoušené nabídce vlastních řešení. Japonské stroje jsou samy o sobě světovou špičkou v mnoha ohledech, ale Misan k nim přidává invenci, pečlivost, zkušenosti a bohaté praktické znalosti, kterými dokáže pro zákazníka vytvořit optimální sestavu strojů a automatizačních řešení pro konkrétní požadavky jeho výroby. Misan nespí na vavřínech a je aktivní i v pořádání vlastních školících seminářů a dalších akcích, kde prezentuje svoje produkty a služby, ale předvádí zákazníkům i možnosti spolupráce s dalšími firmami v oboru obrábění. Letošní expozice nabitá novinkami opět prokázala značný potenciál společnosti Misan jako významného dodavatele pro strojírenské firmy.
Kontakt:
Misan s.r.o.
Ke Vrutici 1795, 289 22 Lysá nad Labem
www.misan.cz
lysa@misan.cz
+420 325 551 440