Mohou coboty přilákat ke svařování více mladých talentů?

Svařování zůstává důležitým spojovacím procesem v kovozpracujícím průmyslu a vyžaduje hluboké odborné znalosti a dovednosti. Navzdory atraktivnímu platu počet mladých lidí, kteří se rozhodnou pro tuto profesi, stále klesá, protože je často považována za neatraktivní, zdraví škodlivou a špinavou. Zde přicházejí na řadu koboti. Díky nim je svařování nejen zajímavější a bezpečnější, ale také ziskovější – a to i v případě malých sérií.
V současné době existuje několik typů cobotů (kolaborativních robotů): mobilní individuální pracovní stanice nebo plně uzavřená jedno- či dvoustaniční řešení. K dispozici je pestrá škála technického vybavení, včetně robotických pásů, otočných/naklápěcích polohovadel, automatických odsávacích systémů a bezpečnostních dveří. Součástí standardního vybavení jsou dnes často špičkové svařovací stroje, procesy a softwarová řešení pro offline programování. Doba se změnila a svařování se stále více stává high-tech profesí. Kromě zvýšení produktivity v komerčních a průmyslových podnicích bude automatizace svařování působit proti rostoucímu nedostatku kvalifikovaných pracovníků a učiní tuto profesi čistší, bezpečnější a atraktivnější. Kariérní žebříček svářečů je nyní vysoký a sahá od svářečského specialisty až po mezinárodního svářečského inženýra (IWE).
Hlavní výhody svařovacích systémů cobot
Ani ti nejlepší svářečští profesionálové nemohou vyrábět svary nepřetržitě a se stálou úrovní kvality. Naproti tomu koboty tento úkol snadno zvládají a zaručují 100% reprodukovatelné, identické svary. Vybaveni moderními svařovacími stroji od společnosti Fronius, jako je TPS 400i CMT nebo iWave 400i AC/DC CMT ve verzi Multiprocess, mohou svařovat širokou škálu kovů, včetně oceli, nerezové oceli, hliníku, mědi a titanu. Lze také použít inovativní svařovací balíčky, jako je Low Spatter Control (LSC), Pulse Multi Control (PMC) nebo světoznámý Cold Metal Transfer (CMT).
Funkce LSC vytváří modifikovaný oblouk s nízkým rozstřikem při ponorném přenosu se zvýšenou rychlostí nanášení. PMC nabízí optimalizovaný pulzní oblouk se stabilizátory průvaru a délky oblouku, které zajišťují nejlepší kvalitu svařování a vysokou rychlost svařování. CMT kombinuje nový typ odtrhávání kapek s reverzním pohybem drátu, díky čemuž je tepelný příkon nižší než u konvenčního oblouku s přenosem ponoru. Díky tomu je tento proces vhodný zejména pro svařování tenkých plechů.
“Jednou z hlavních výhod svařovacích systémů cobot, zejména systémů Fronius, je snadné a intuitivní programování svařovacích procesů. Díky tomu je mnohem snazší začít s automatizovaným svařováním,” zdůrazňuje Christian Neuhofer IWS, produktový manažer společnosti Fronius International.
Tři kroky svařovacího programu
K naprogramování průmyslového robota potřebujete jak zkušenosti se svařováním, tak dobré programátorské dovednosti. U cobotů je to úplně jinak. U systémů Fronius stačí uchopit svařovací hořák, navést jej do výchozího bodu, zvolit správnou polohu svařovacího hořáku a stisknout tlačítko uložení na ovládací rukojeti. Poté nastavíte obrysové body podél svařovací sekvence na koncový bod. Tyto body se uloží stisknutím tlačítka a tvoří svařovací dráhu. Po jejím vytvoření se svařovací proces naprogramuje – intuitivně pomocí drag & drop – pomocí grafického uživatelského rozhraní výukového přívěsku.
“Ve srovnání s programováním průmyslových robotů nevyžaduje výuka cobotů pro většinu aplikací téměř žádné školení. Zejména specialisté na svařování, kteří jsou zvyklí pracovat s dotykovými obrazovkami a mají určité počítačové dovednosti, jsou schopni svařovat své první komponenty již po několika hodinách,” vysvětluje Neuhofer.
Platné svařovací parametry z chytrého telefonu
Díky praktické aplikaci WeldConnect mají svářeči neustále po ruce osobního správce parametrů. Inovativní online svařovací asistent nabízí profesionální podporu při výběru vhodných svařovacích parametrů. Ty lze uložit jako úlohu a přenést do svářečky systému cobot prostřednictvím signálu NFC, takže svářeči mohou ihned začít se svařováním. Do aplikace WeldConnect lze uložit mnoho úloh, které jsou kdykoli přístupné. Aplikaci oceňují zejména mladí svářeči, kteří jsou zvyklí používat chytré telefony, protože poskytuje spolehlivé parametry svařování pro širokou škálu úloh. Spolu s aplikací WeldConnect pomáhají coboty zmírnit nedostatek kvalifikovaných pracovníků a učinit ze svařování opět atraktivní profesní volbu.
Mobilní a flexibilní použití: CWC-mobile od společnosti Fronius
Mobilní systém cobot nabízí inteligentní kombinaci mobility, pokročilé technologie svařování a mimořádné hodnoty. Zejména menším dílnám usnadňuje zavádění automatizované technologie svařování. Díky výsuvným transportním válcům je systém vhodný i pro svařování větších dílů.
“Ti, kteří potřebují svařovat větší předměty, jako jsou lžíce bagrů, mohou CWC-mobile snadno dotlačit k součásti připravené ke svařování,” říká Neuhofer a zdůrazňuje všestrannost systému.
Kromě flexibility při svařování nabízí systém cobot s certifikací CE nekompromisní bezpečnost: před nemocemi a zraněními chrání omezovač výkonu a točivého momentu kloubového ramene, mobilní odsávání svářečských dýmů, pohyblivý štít proti oslnění a standardní osobní ochranné prostředky (OOP) – sestávající z nepropíchnutelných rukavic, svářečské helmy a ochranného oděvu. To znamená, že CWC-mobile plně splňuje požadavky evropské směrnice o strojních zařízeních, která je předpokladem pro certifikaci CE.
Jednoduché a duální systémy odpovídající rozměrům a požadavkům komponent
S CWC-S a CWC-D nabízí společnost Fronius dvě plně uzavřené svařovací kobotové buňky pro jedno- a dvoustaniční provoz. Stejně jako CWC-mobile jsou oba systémy vybaveny nejnovější svařovací technologií. Dvoustaniční řešení CWC-D je ideální pro svařování součástí o délce až 3 metry. Pokud odstraníte středovou dělicí stěnu, která je přišroubována ke svařovacímu stolu, vznikne rozšířená pracovní plocha o rozměrech 3 000 x 1 000 x 600 mm pro provoz na jedné stanici.
“Při dvoustaničním provozu umožňuje systém svařování paralelně s nastavením a je ideální pro malosériovou výrobu součástí s maximální délkou strany 1,5 metru. Zatímco na jedné straně probíhá svařování, druhá strana může být vybavena pro zvýšení produktivity. Obě stanice mohou svařovat komponenty o hmotnosti až 2 tuny,” vysvětluje Neuhofer.
Menší, kompaktní CWC-S byl speciálně vyvinut pro komponenty, které nejsou širší než 1,5 metru. Pro jednoduchý systém CWC-S i duální systém CWC-D pro obvodové svařování válcových součástí jsou k dispozici polohovadla pro natáčení a natáčení/naklápění. Polohovač otáčení je volitelně k dispozici s koníkem na podélné ose. Volitelný software Coordinated Motion, který je k dispozici pro všechny polohovadla, umožňuje synchronizovaný pohyb svařovacího hořáku a polohovadla. Jako příslušenství je v sortimentu k dispozici čisticí stanice hořáku Robacta Reamer V.
Spojení cobotů a svařovacích robotů
Plně uzavřené svařovací systémy cobotů Fronius CWC-S a CWC-D umožňují bezproblémový přechod z režimu cobota do režimu robota. V tomto režimu je deaktivováno monitorování výkonu/ točivého momentu a omezovač rychlosti 250 mm/s, což umožňuje dosáhnout rychlosti až 2 m/s. Pokud je programování prováděno pomocí řídicí jednotky robota iPendant, lze kromě vysokých rychlostí kloubového ramene provádět i složitější sekvence pohybů a ovládat zařízení v režimu robota. To umožňuje plně rozvinout potenciál systémů a výrazně zvýšit produktivitu. Coboty jsou ideálním způsobem, jak začít ve světě automatizace. Umožňují pochopit fungování robota prostřednictvím manuální výuky a naučit se kinematiku bez vysokého rizika zranění. Specialisté na svařování těží z lepšího pochopení kinematických procesů, což je výhodou zejména při pozdějším zahájení práce s robotickým svařováním.
Zvýšení produktivity díky offline programování
Pomocí offline programovacího softwaru Fronius Pathfinder lze svařovací procesy programovat nezávisle na svařovacím systému cobot bez přerušení probíhající výroby. Na rozdíl od manuální výuky software umožňuje kopírovat a zrcadlit svary, vytvářet skenovací procesy a simulovat složité sekvence pohybů. To minimalizuje prostoje a zvyšuje produktivitu až o 80 %, zejména u složitých geometrií součástí. Jakmile je program vytvořen, je přenesen do svařovací buňky a v případě potřeby ručně upraven. Další výhodou společnosti Fronius je, že software a svařovací systém pocházejí z jednoho zdroje a dokonale spolupracují.
Vysoká úroveň bezpečnosti s koboty Fronius
Společnost Fronius ve spolupráci s externím bezpečnostním inspektorem provedla řadu intenzivních bezpečnostních testů, které přinesly působivé výsledky. Tyto testy zahrnovaly pokusy o propíchnutí rukavice drátem – neúspěšně! Byla také změřena nárazová síla plynové trysky a hrany držáku hořáku, které se bezpečně pohybují v definovaných mezích. Za zvláštní zmínku stojí skutečnost, že vodou chlazené svařovací hořáky jsou během několika sekund vlažné, což účinně minimalizuje riziko popálení. Všechny tyto výsledky potvrzují, že výrobky Fronius splňují nejvyšší bezpečnostní standardy a zajišťují maximální bezpečnost.
Cesta k automatizaci se společností Fronius
Společnost Fronius je svým zákazníkům k dispozici od samého začátku a nabízí řešení automatizace na míru, od jednoduchých systémů až po složité aplikace.
“Jako generální dodavatel pomáháme našim zákazníkům vybrat pro ně ideální řešení, ať už se jedná o coboty, svařovací roboty nebo mechanizované systémy, jako jsou svařovací vozíky, systémy pro svařování obvodových a podélných švů, svářečky švů nebo orbitální systémy. Naše poradenství nekončí ani po nákupu. Své zákazníky podporujeme také během uvádění do provozu a disponujeme celosvětovou servisní sítí, která poskytuje rychlou a spolehlivou pomoc při jakýchkoli problémech. To našim zákazníkům zajišťuje vysokou efektivitu a bezpečnost svařovacích procesů,” uzavírá Neuhofer.
Zdroj zprávy: Fronius