MPO zve na veřejnou debatu k Národnímu plánu obnovy (Zítra od 8:00)

Národní plán obnovy

On-line veřejnou debatu k Národnímu plánu obnovy pořádá ve čtvrtek 15. dubna od 8:00 hodin Ministerstvo průmyslu a obchodu. Plán představí vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a náměstkyně pro hospodářskou politiku a podnikání Silvana Jirotková. Chybět nebudou ani zástupci zaměstnavatelů, odborů, samospráv či univerzit.

„Národní plán obnovy má pomoci nastartovat ekonomiku po pandemii koronaviru, ale nejen v souvislosti s ní. A nejen o jeho obsahu budeme mluvit na on-line debatě, které se může zúčastnit každý, koho to zajímá,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Jediné, co je pro to třeba udělat, je registrovat se na e-mailu npo@mpo.cz.“

npo

„K NPO jsme spustili speciální web na adrese: https://www.planobnovycr.cz, který průběžně aktualizujeme, on-line debata je dalším krokem, kdy chceme být maximálně otevření vůči veřejnosti, protože NPO se dotkne života každého z nás,“ upřesňuje náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku a podnikání Silvana Jirotková.

O podpoře podnikání bude mluvit generální ředitelka Svazu průmyslu a dopravy ČR Dana Kuchtová, předseda Českomoravské konfederaci odborových svazů Josef Středula přiblíží NPO ve vztahu k zaměstnancům. O rozvoji samospráv pohovoří Miroslav Žbánek, místopředseda Svazu měst a obcí ČR a primátor statutárního města Olomouc. O vzdělávání a vědě bude mluvit prorektor Masarykovy univerzity Radim Polčák. Součástí akce samozřejmě budou také otázky a odpovědi.

národní plán obnovy

Ministerstvo průmyslu a obchodu před pár dny poslalo poslední podobu NPO do mezirezortního připomínkového řízení. Poté by NPO měla projednat vláda a následně bude odeslán Evropské komisi. NPO bude financován z Nástroje pro oživení a odolnost Evropské unie (Recovery and Resilience Facility, RRF). RRF představuje celkem 672,5 miliardy eur na období 2020–2026, z toho 312,5 mld. eur v grantech a 360 mld. eur v podobě půjček. Pro ČR se z RRF pro NPO nyní předpokládá 172 mld. Kč přímých zdrojů, možné jsou i půjčky, a to až do výše 405 mld. Kč.

PŘÍLOHY KE STAŽENÍ:
Pozvánka na veřejnou diskuzi k Národnímu plánu obnovy [pdf, 85 kB]

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
MPO logo