MSV 2008: CzechTrade představuje Adresář českých exportérů.

Dne 16. 9. 2008 proběhla na MSV Brno tisková konference proexportní agentury CzechTrade, která zde působí už 12 rokem. Tato agentura je příspěvkovou organizací Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, která doprovází české vývozce na zahraniční trhy a poskytuje jim profesionální informační, poradenské a asistenční služby, ale také pomáhá najít zahraničním firmám obchodní partnery v České republice.

Na tomto setkání byli přítomni všichni důležití představitelé společnosti – včetně generálního ředitele pana Ivana Jukla.

Hlavním bodem konference bylo představení inovovaného Adresáře českých exportérů. Tento elektronický projekt byl v minulých letech financován z fondu EU a jevil se natolik perspektivní, že se CzechTrade rozhodl v něm pokračovat a od roku 2006 přebral finanční „břemeno“ na svá bedra. Agentura tak hraje do noty české vládě, která se snaží omezit administrativní zatížení firem a naopak o co největší elektronizaci.

Adresář se může pochlubit několika novinkami, jako je např. přitažlivější design tohoto portálu, klientské rozhraní, které je v podstatě e-shopem pro nákup služeb CzechTrade nebo novými elektronickými produkty Business a Business Plus. Jedná se o rozšířené zpoplatněné informace o českých firmách a jejich produktech. Důležitou novinkou je také dostupnost adresáře ve 14 jazykových mutacích – samozřejmě včetně češtiny a případný překlad firemních zápisů do požadovaných jazyků.
Ze statistik vyplývá, že Adresář českých exportérů je čím dál atraktivnějším portálem. Při meziročním porovnání za uplynulé 2 roky fungování vzrostla návštěvnost o 42 %. Hlavním magnetem pro vývozce je fakt, že portál umožňuje firmám mnohem větší příležitosti, se kterými jsou pak spojeny i nižší náklady firmy.

Dalším zajímavým produktem z řad novinek této agentury je Adresář designérů. Tento adresář byl vyvinut s cílem poskytovat informace o profesionálních designérech exportujícím firmám. V současnosti můžeme na jeho stránkách nalézt profily 27 designérů, kteří se zde smí registrovat pouze tehdy, pokud realizovali minimálně jeden návrh designu, a to do výroby.

Hovořilo se také o Exportních tréninkových centrech CzechTrade, která umožňují vyzkoušet si „na nečisto“ konkrétní zahraniční trh pod vedením zahraničního zástupce CzechTrade seznámeného s místním trhem a jeho specifiky. Tato služba je nabízena v Belgii, Číně, Pobaltí, Kanadě, Itálii, Polsku, Rakousku, Rusku, Turecku, USA, nově také v Bulharsku, Srbsku a Vietnamu a je poskytována maximálně na jeden rok.