MSV 2009: Zavedete koloběžky do výrobních hal?

Součástí 51. ročníku MSV 2009 je i 5. ročník veletrhu Transport a logistika. V krátkém přehledu zajímavostí se podíváme, co lze na výstavišti BVV najít neobvyklého nebo nového.

Článek je dostupný pouze platícím čtenářům

Roční předplatné 2000 Kč si můžete objednat na e-mailové adrese info@zakazka.cz

Zvyšovat efektivitu výrobních procesů lze různými způsoby. Některé mohou být na první pohled téměř “exotické”, ale při podrobnějším prověření se objeví jejich nečekaný potenciál!

Zatímco oběh dokumentů ve firmě lze dnes již poměrně snadno vyřašit elektronicky a výsledkem je méně “courání” pracovníků, neporovnatelně větší rychlost doručení a zebezpečení proti strátě či založení, tak u materiálu, nářadí, nástrojů a jiných “hmatatelných” záležitostí je nutno použít jiné způsoby. Na větší a střední břemena zde máme jeřábovou techniku, vysokozdvižné vozíky nebo jiné nákladní prostředky, tak pro menší břemene většinou zbývá ručně-nožní přeprava, kdy pracovník prostě požadovaný materiál nebo nástroj donese z bodu A do bodu B. Rychlost takové přepravy je velmi nízká a překonání například 300m vzdálenosti s řekněme 10kg břemenem se vzhledem k nákladům na pracovní sílu pěkně prograží. Když vynásobíme počet pěších “doručovatelů” ve středně velké firmě výrobního charakteru těmito zbytečnými náklady, mnohdy dojdeme k hrůzostrašné částce, která pochopitelně negativně ovlivňuje hospodářský výsledek firmy. K tomu je nutno připočíst čas pěších mistrů, technologů, kontrolorů a dalších pracovníků, kteří touto formou ztrácejí podstatnou část pracovní doby na pěších obchůzkách pracovišť. Otázka tedy zní, jaké řešení se nabízí?

Koloběžky?
Na první pohled úsměvné řešení, které se mnoho řídících pracovníků snad ani nedovede představit, ale průmyslové koloběžky skutečně mohou být vydatným lékem nejen na časové ztráty výše uvedených pracovníků, ale také mohou odstranit zbytečnou fyzickou námahu nebo dokonce riziko úrazů při transportu lehčích břemen. Přeprava obráběcích nástrojů, různého nářadí, ochranných pomůcek nebo menšího množství materiálu už nemusí čekat (a vyvolávat tak další časové ztráty) na většinou těžší dopravní prostředky, které navíc mají i vyšší provozní náklady. Průmyslové koloběžky se prosazují i u nás a první výrobní podniky si je nemohou vynachválit. Následující obrázky ukazují některé modely koloběžek české firmy MIBO. Servisní koloběžka vybavená nosnou plošinou, parkovací brzdou a pevným rámem má nosnost 200 kg!

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Poněkud propracovanějším osobním prostředkem, který je vhodný do výrobních hal, rozsáhlách kancelářských budov i pro venkovní plochy firemních objektů je elektrické osobní vozítko MoVi společnosti ….

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Pro zvětšení si klikněte na obrázek