Na tři stovky lidí získaly o víkendu možnost osobně navštívit přísně střežený areál Dukovan

dukovany čez

Podívat se z bezprostřední blízkosti na 125 metrů vysoké chladicí věže, nahlédnout do skladu použitého paliva nebo si s celou rodinou užít zábavu při charitativním šlapáním na oranžových kolech, soutěžích nebo se virtuálně projít výrobními prostory elektrárny, to vše mohli návštěvníci Jaderné elektrárny Dukovany v rámci Dne bezpečně pootevřených dveří. Této mimořádné možnosti využilo v sobotu 31. července 729 návštěvníků a téměř 300 z nich se podívalo přímo do střeženého prostoru elektrárny.

dukovany čez

Omezený počet míst na projížďku elektrárnou návštěvníci obsadili během tří dnů po otevření registrace. Pro další stovky návštěvníků, na které už místa na prohlídku střeženého prostoru elektrárny nezbyla, připravila Skupina ČEZ bezplatné prohlídky infocentra elektrárny Dukovany a bohatý doprovodný program v připravené Energyzóně.

dukovany čez

Energetici pro návštěvníky připravili nejen skákací hrad a dětský koutek, ale také novou 3D virtuální prohlídku elektrárny nebo projížďky elektromobilem.

dukovany čez

Prohlídku infocentra spojenou s mimořádnou projížďkou elektrárny mohou návštěvníci elektrárny zažít od začátku prázdnin také vždy v pátek v 10:30 a ve 12:30 hodin. Této možnosti v pátek 30. července využil i vícepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček, který se odpoledne přidal ke skupině 21 překvapených návštěvníků a exkurzi elektrárny s nimi společně absolvoval.

dukovany čez

Návštěvníci jaderné elektrárny měli možnost přesvědčit se, že bezpečnost je zde opravdu na prvním místě. Před nástupem do autobusu probíhala důkladná kontrola všech účastníků, navíc rozšířená o platná opatření proti šíření nemoci covid-19.

dukovany čez

Každý z účastníků se musel prokázat dokladem o očkování nebo bezinfekčnosti nebo se nechat na místě otestovat. Projížďka areálem elektrárny s poutavým výkladem profesionální průvodkyně dukovanského infocentra pak probíhala po pevně stanovené trase pod bedlivým dohledem bezpečnostních pracovníků.

dukovany čez

Součástí doprovodného programu byla i tradiční charitativní jízda na Oranžových kolech. Během dne návštěvníci vyšlapali celkem 52.756,- korun pro Vodní záchrannou službu ČČK, která v letních měsících působí na nedaleké Dalešické přehradě. Vyšlapaná částka bude využita na provoz stanice první pomoci právě na této přehradě.

dukovany čez

„Návštěvníci byli skvělí, byl na nich vidět obrovský zájem a radost, že můžou elektrárnu navštívit živě. Žádné problémy s dodržováním opatření jsme nezaznamenali,“ říká Dana Janovská, průvodkyně infocentra.

dukovany čez

Dotazy návštěvníků směřovaly nejvíce k zajištění bezpečnosti a odolnosti elektrárny například proti tornádu, které máme všichni v paměti z nedávné doby na Hodonínsku, nebo se týkaly plánované dostavby nového bloku, nakládání s použitým palivem nebo nedávno otevřené fotovoltaické elektrárny, která tvoří zastřešení nového parkoviště.

dukovany čez

Zdroj zprávy: ČEZ, a. s.
ČEZ