Národní ceny ČR 2021 rozdány

národní ceny kvality 2021

Již 21. ročník Národních cen České republiky zná své vítěze. V úterý je slavnostně vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu a Rada kvality České republiky. V roce 2021 byly uděleny ceny za čtyři hlavní kategorie: za kvalitu v rodinném podnikání, za společenskou odpovědnost, za kvalitu v programu EXCELENCE a za kvalitu v programu START.

národní ceny kvality 2022

Foto: Narodniportal.cz

„Národní ceny představují ideální možnost srovnání organizací mezi sebou a prostřednictvím mezinárodně uznávaného hodnocení nejen zlepšovat firemní kulturu, ale také do řízení začlenit osvědčené přístupy týkající se kvality, společenské odpovědnosti a udržitelnosti,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Hodnocení firmám napoví, zda jsou na správné cestě, jak si stojí v českém konkurenčním prostředí či zda mají potenciál ke zlepšení dalšímu rozvoji.”

Do soutěže o Národní ceny ČR se přihlásilo celkem 58 organizací, uděleno bylo 20 cen, z toho 7 zlatých, 6 stříbrných, 4 bronzové a vyhlášeni byli 3 absolutní vítězové. Vyhlášení výsledků ročníku 2021 se konalo v prostorách Ministerstva průmyslu a obchodu.

 

„Loňský ročník byl v jistém ohledu specifický, byl to pilotní ročník implementace hodnocení Národních cen u programů START a EXCELENCE dle zcela nových schémat v rámci Modelu EFQM 2020,“ říká 1. místopředseda Rady kvality ČR a ředitel odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání Pavel Vinkler a dodává: „Podstatný rozdíl oproti předešlému ročníku spočívá i v povinném využívání digitální platformy EFQM, která podporuje proces hodnocení a slouží ke komunikaci mezi účastníkem a hodnotiteli, k zaznamenání veškerých informací souvisejících s hodnocením.“

Národní ceny kvality se každoročně udělují ve více než 80 zemích světa podle mezinárodních schémat uznávání EFQM, které vycházejí z modelu excelence EFQM.

„Univerzitní platforma Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR pro rodinné podnikání již druhým rokem hodnotila řízení rodinných firem. Ty si uvědomují, že komunikace je klíčová pro fungování rodiny i firmy. Účastí v soutěži získaly všechny rodinné firmy nezávislý pohled na své řízení a výkonnost včetně doporučení, kde by se mohly ještě zlepšit. Vážíme si toho, že můžeme kvalitu rodinných firem nejen měřit, ale i zviditelňovat v rámci Rady kvality ČR a Ministerstva průmyslu a obchodu,” říká člen představenstva AMSP ČR, garant projektu Rodinná firma a jednatel rodinné společnosti Beznoska Petr Milata.

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
MPO logo