Národní ekonomická rada vlády má pomoci hledat řešení současných problémů české ekonomiky

úřad vlády čr

Vláda Petra Fialy rozhodla na schůzi ve středu 18. května 2022 o obnovení činnosti Národní ekonomické rady vlády. Zároveň schválila její nový statut a její složení. Národní ekonomická rada vlády bude mít 19 členů z řad renomovaných ekonomů, jejím koordinátorem se stal předseda představenstva Exportní garanční a pojišťovací společnosti Jan Procházka.

K obnovení činnosti Národní ekonomické rady vlády jakožto svého poradního orgánu kabinet Petra Fialy přistoupil v reakci na současné problémy české ekonomiky způsobené dopady pandemie nemoci covid-19, neúměrným růstem cen energií a důsledky ruského vpádu na Ukrajinu. NERV se zaměří především na opatření v oblasti podpory podnikatelského prostředí a zaměstnanosti, finančního sektoru a veřejných financí tak, aby stát byl schopen dostát zajišťování poskytování veřejných statků a současně zmírnil negativní dopady na reálnou ekonomiku.

„Od obnovení činnosti Národní ekonomické rady vlády si slibujeme posílení odborného zázemí, expertní síly, která podporuje vládu a její rozhodnutí a přináší i nové impulsy. Když se podíváte na její složení, uvidíte, že inovační potenciál, schopnost dívat se na věci jiným pohledem se tam určitě bude projevovat, a my se na spolupráci určitě těšíme,“ uvedl premiér Petr Fiala.

Národní ekonomická rada vlády je složena z předních českých ekonomek a ekonomů, kteří mají dlouholeté zkušenosti v práci pro veřejný i soukromý sektor.

Členy NERV se s účinností od 18. května stali:

  • Martin Diviš
    Generální ředitel pojišťovny Kooperativa a prezident České asociace pojišťoven. Je také členem koncernového vedení Vienna Insurance Group.
  • Libor Dušek
    Ekonom působící na Právnické fakultě Univerzity Karlovy jako vedoucí katedry národního hospodářství a projektu Legal Data Hub. Zaměřuje se na výzkum ekonomie práva, nelegálního jednání a daňové politiky. Dříve působil mj. na institutu CERGE-EI v akademických i manažerských pozicích.
  • Dita Formánková
    Zakladatelka neziskové organizace Czechitas, institutu neformálního vzdělávání v digitálních a technických dovednostech a rekvalifikace žen do IT. Globální ředitelka pro diverzitu a inkluzi a spolupráci s komunitami v Avast Software. Působí ve správních radách neziskových organizací a dříve jako datový analytik a IT Risk Specialist v EY. Držitelka EU Citizenship Prize, SXSW Community Service Award a New Europe 100 innovators.
  • Mojmír Hampl
    Ekonom, bankéř a publicista. Zastával funkci viceguvernéra České národní banky a ředitele služeb pro finanční sektor v KPMG Česká republika. Je jedním z tříčlenné Národní rozpočtové rady.
  • David Havlíček
    Poradce předsedy vlády. Odborník na ekonomickou analýzu, vedoucí Úseku finančního a správy pojistných událostí v EGAP, v minulosti působil na Úřadu vlády jako vedoucí oddělení ekonomických analýz. Spoluautor knihy Investor 21. století.
  • Tomáš Havránek
    Profesor ekonomie na Univerzitě Karlově. Zabývá se makroekonomií, mezinárodním obchodem a měnovou politikou. Je vedoucím oborové rady pro ekonomii Grantové agentury Univerzity Karlovy. Působil jako poradce viceguvernéra ČNB a také jako zástupce ČR za ekonomii a finance v panelu hodnotitelů pokročilých grantů Evropské výzkumné rady.
  • Helena Horská
    Členka poradního týmu předsedy vlády. Hlavní ekonomka a členka Dozorčí rady Raiffeisenbank. Členka Vědeckého grémia České bankovní asociace, odbornice na měnovou politiku, přednáší na vysokých školách.
  • Pavel Hroboň
    Lékař a ekonom. Má zkušenosti z Ministerstva zdravotnictví, kde působil jako náměstek ministra zdravotnictví zodpovědný za zdravotní pojištění, léky a zdravotnické prostředky. V současnosti je též aktivní v Advance Institute, kde má na starosti například oblast analýzy a výzkumu zdravotnických systémů a informačních technologií ve zdravotnictví.
  • Petr Janský
    Ekonom a akademik na Univerzitě Karlově, kde je vedoucím katedry evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky. Ve svém výzkumu se věnuje veřejným financím, daním a nerovnosti. Má zkušenosti s aplikováním kvantitativních metod, využíváním různých datových zdrojů i s řízením evropských projektů. Je členem představenstva České společnosti ekonomické.
  • Ján Lučan
    Člen představenstva ČSOB. Má za sebou více než 20 let profesních zkušeností a práce pro skupiny ČSOB a KBC. Jeho zkušenosti jsou zejména v oblasti práva, podnikového a institucionálního bankovnictví, fúzí a akvizic.
  • David Marek
    Hlavní ekonom společnosti Deloitte. V minulosti působil jako ekonom v České národní bance, České spořitelně a na pozici hlavního ekonoma a člena představenstva ve společnosti Patria Finance. Je členem České společnosti ekonomické, a poradcem Hospodářské komory České republiky.
  • Daniel Münich
    Poradce předsedy vlády. Akademický ekonom se specializací na ekonomii práce, veřejného sektoru, školství a vzdělávání a hodnocení dopadů veřejných politik a vědy. Působí v IDEA při CERGE-EI.
  • Pavel Neset
    Ekonom působící v akademickém prostředí. Je vedoucím Katedry ekonomie a práva na Škoda Auto Vysoké škole. V minulosti působil například jako proděkan pro pedagogickou činnost na Národohospodářské fakultě VŠE v Praze.
  • Zuzana Ceralová Petrofová
    Prezidentka společnosti PETROF a úspěšná manažerka. V roce 2014 získala titul Manažerka roku 2014. Pravidelně se objevuje v žebříčku nejvlivnějších žen ČR časopisu Forbes a mezi nejlepšími manažerkami ČR.
  • Jan Procházka
    Předseda představenstva státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) a je též předsedou dozorčí rady Budějovického Budvaru. V minulosti byl členem Národní ekonomické rady vlády, kde vedl skupinu pro Klíčové výkonnostní ukazatele státní správy.
  • Daniel Prokop
    Sociolog a zakladatel výzkumné organizace PAQ Research. Deset let působil ve výzkumné agentuře Median, z toho tři roky v jejím vedení. Zaměřuje se na témata chudoby a sociální nerovnosti v české společnosti. Pozornost vzbudila jeho kniha Slepé skvrny z roku 2019.
  • Aleš Rod
    Ekonom, odborník na oblast ekonomie regulace a ekonomie veřejného sektoru s aplikacemi především v energetice, finančním sektoru, závislostním chování nebo odpadovém hospodářství. Působí jako člen správní rady a ředitel výzkumu v CETA – Centru ekonomických a tržních analýz, na odborných projektech spolupracuje s tuzemskými i zahraničními institucemi z veřejného, soukromého i neziskového sektoru. Je také členem správní rady Anglo-American University a Spotřebitelského fóra.
  • Dominik Stroukal
    Hlavní ekonom Platební instituce Roger a vedoucí katedry ekonomie na VŠ CEVRO institut. V minulosti působil jako hlavní ekonom finanční skupiny Roklen a ředitel Liberálního institutu a Ludwig von Mises Institutu pro ČR a SK. Je autorem první české knihy o Bitcoinu, či knihy Ekonomické bubliny.
  • Petr Zahradník
    Makroekonomický analytik, specializující se na téma hospodářské politiky EU. Je členem týmu ekonomických a strategických analýz České spořitelny a poradcem prezidenta Hospodářské komory České republiky. V letech 2015–2020 byl členem Evropského hospodářského a sociálního výboru, kde nyní působí jako ekonomický expert. Je též poradcem ministra pro evropské záležitosti a je aktivní v publikační a akademické činnosti.

Zdroj zprávy: Vláda ČR