Neformální jednání ministrů obchodu

Síkela konference eu

V Praze jednali ministři zemí Evropské unie zodpovědní za obchod. Projednali geostrategickou důležitost obchodu a obchodních dohod i digitální obchod. Věnovali se také obchodním vztahům s USA.

Síkela konference eu

 

„Dnešní debatu jsme zaměřili na geostrategický význam obchodní politiky v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině a její ekonomickou obnovou. S ministerskými kolegy jsme diskutovali také obchodní vztahy mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými za účasti americké zmocněnkyně pro obchod Katherine Tai. Součástí jednání byla i strategická debata k budoucnosti evropského přístupu k digitálnímu obchodu,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Je to právě otevřená a aktivní obchodní politika, která může pomoci s řešením řady palčivých otázek zahraniční politiky – díky diverzifikaci a otevírání nových trhů, kam mohou směřovat exportované výrobky a služby Evropské unie, se Unie stane méně zranitelná a méně závislá na dodávkách z nepředvídatelných autoritářských zemí. Proto je důležité, aby Evropská unie společně posilovala své obchodní vztahy, a to zejména s těmi partnery, kteří sdílejí podobné hodnoty jako my.“

Síkela konference eu

Dále se mluvilo o roli digitálního obchodu, který je jednou z priorit CZ PRES v oblasti obchodní politiky.

„Nelze opomínat další proměny, které mezinárodní obchodní prostředí zažívá a které jsou nezbytné pro exportující a konkurenceschopné ekonomiky. Jedním z těchto trendů je digitalizace. A protože je digitalizace v podstatě všude přítomná, je pro Evropskou unii nezbytné, aby se adaptovala na novou realitu, ve které mezi sebou digitalizované státy efektivně obchodují,“ říká ministr Síkela.

Prioritou EU je rovněž rozvoj transatlantických obchodních vztahů. Spojené státy jsou klíčový exportní trh pro Evropskou unii, transatlantická spolupráce má extrémní ekonomický i geostrategický význam.

ADK

Reklama

„Proto doufám, že naše diskuze povede k úspěšnému výsledku příští transatlantické Rady pro obchod a technologie, který usnadní fungování firem na obou stranách Atlantiku,“ dodává ministr Síkela.

Neformální jednání ministrů obchodu navázalo na předsednickou prioritu „Strategická odolnost evropské ekonomiky“.

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
MPO logo