Nejdůležitější budova Temelína prošla bezpečnostní zkouškou

Ochranná budova kolem reaktoru splňuje všechna kritéria těsnosti. Takový je výsledek důležité bezpečnostní zkoušky, kterou dnes ráno na odstaveném druhém bloku dokončili technici v Jaderné elektrárně Temelín.

Jakoby na každý metr působilo hned pět osobních automobilů. Takový přetlak navodili technici Jaderné elektrárny Temelín v ochranné budově kolem reaktoru. Do budovy museli přivést 45 tun vzduchu. Vytvořili tak přetlak 70 kPa, při kterém na každý metr čtvereční plochy působil vzduch silou sedmi tun. Speciální kompresory vzduch do klíčové budovy vháněly téměř čtyři hodiny. Osmnáct hodin pak technici tlak stabilizovali. Dalších 24 hodin sledovalo 49 čidel změny tlaku.

temelín reaktor

„I tentokrát ochranná budova splnila všechna kritéria těsnosti. Zjednodušeně řečeno to znamená, že na ploše kontejnmentu o velikosti téměř dvou fotbalových hřišť nesmí být součet všech netěsností větší než zrnko hrášku,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Důležitá zkouška probíhá na každém bloku jednou za čtyři roky. Zjednodušeně se dá přirovnat například k plnění pneumatiky vzduchem, kdy se měří úniky tlaku.

čez temelin

Aktuálně je v provozu pět z šesti komerčních jaderných bloků v České republice. Druhý temelínský výrobní blok je z důvodu plánované výměny paliva odstaven od 24. června. (vice zde Temelín zahájil odstávku druhého bloku o týden dříve | Skupina ČEZ – O Společnosti (cez.cz)) Technici už například vyměnili čtvrtinu paliva (V Temelíně zavezli palivo do reaktoru druhého bloku | Skupina ČEZ – O Společnosti (cez.cz)) nebo zkontrolovali tlakovou nádobu reaktoru (Kontrola potvrdila kvalitu tlakové nádoby reaktoru druhého temelínského bloku | Skupina ČEZ – O Společnosti (cez.cz)). Aktuálně tak mají za sebou většinu z více než třinácti tisíc činností. I s dodavateli se do odstávky zapojila přibližně tisícovka lidí.

Ochranná budova kolem reaktoru (kontejnment)
Důležitá budova, která odděluje reaktor od životního prostředí. Odolá například zemětřesení nebo tornádu. Je vysoká 56 metrů, stěny jsou silné 1,2 metru. Betonová konstrukce je vyztužena 132 ocelovými lany v délce od 95 do 190 metrů. Každé je spleteno 478 menších kabelů. Celý kontejnment je projektován na přetlak 490 kPa. Pro představu to je taková odolnost, jakoby na každý metr čtvereční působil jeden tank.

Marek Sviták , mluvčí ČEZ, Jaderná elektrárna Temelín

Zdroj zprávy: ČEZ, a.s.
ČEZ