Nejdůležitější událost českého průmyslu – už popadesáté!

Legenda jménem Mezinárodní strojírenský veletrh se zrodila na konci padesátých let, v době, kdy československé strojírenství slavilo velké exportní úspěchy. Tehdejší čtrnáctidenní přehlídka dala výstavišti novou tvář s dominantním pavilonem Z a zahájila tradici, která z Brna udělala nejvýznamnější veletržní město za železnou oponou. Mezinárodní strojírenský veletrh za padesát let ušel dlouhou cestu, s vyčleňováním jednotlivých oborů do samostatných projektů získával stále vyhraněnější a specializovanější podobu, ale nikdy neslevil ze své pozice nejvýznamnějšího technologického veletrhu ve střední Evropě. Veletrhu s velkým V a vlajkové lodi brněnského výstaviště.Jaký bude jubilejní 50. ročník? Mezinárodní strojírenský veletrh 2008 opět přivítá návštěvníky plně obsazenými pavilony. Krytá výstavní plocha je vyprodána a desítky firem zůstaly na čekací listině, řada vystavovatelů se prezentuje na venkovních výstavních plochách. Do Brna se ve třetím zářijovém týdnu chystá přes dva tisíce vystavujících firem ze třiceti zemí celého a podíl zahraničních účastníků dosáhne 36 procent. Ve skutečnosti tento podíl bude ještě mnohem vyšší, protože řada zahraničních firem vystavuje prostřednictvím svého českého partnera. Nejvíce zahraničních firem – přibližně 300 – opět přijede z Německa a bude mezi nimi i čtyřicet “nováčků”. Počtem vystavujících firem následují Slovensko, Itálie a Rakousko. Podstatně zesílí prezentace asijských zemí, především Číny a Taiwanu, ale také z Ruska, Španělska nebo Francie.

Mezi oborovými skupinami má dominantní postavení obráběcí a tvářecí technika prezentovaná na specializovaném bienálním veletrhu IMT. Letošní šestý ročník Mezinárodního veletrhu obráběcích a tvářecích strojů IMT bude největší v historii a přivítá 560 vystavovatelů z dvaceti zemí na ploše přibližně dvaceti tisíc metrů čtverečních. Zásluhu na tomto navýšení mají především vystavovatelé ze zahraničí, jejichž podíl bude poprvé nadpoloviční a dosáhne rekordních 53 procent. Rozrostou se především expozice obráběcích center a pružných výrobních systémů, tj. automatizace pro obrábění a tváření. Návštěvníci se mohou těšit na novinky z oblasti hrotových soustruhů, soustružnických automatů, obráběcích center, frézovacích strojů, lisů nebo pásových a kotoučových pil, ale také mezi laserovými měřicími přístroji, digitálními testery, CAD/CAM systémy a přesnými nástroji. Noví vystavovatelé přijedou především z Taiwanu, Španělska, Itálie a Slovenska. Zároveň přibude také vystavovatelů z Německa, Nizozemí a Švýcarska. Početná bude rovněž účast profesních svazů. Vedle tuzemského Svazu strojírenské technologie jako tradičního spolupořadatele veletrhu IMT se představí oborové asociace z Ruska, Slovenska, Španělska, Velké Británie a Taiwanu.

Mezinárodní strojírenský veletrh tvoří deset oborových celků. Hlavní téma letošního MSV je AUTOMATIZACE – měřicí, řídicí, automatizační a regulační technika, ke kterému se hlásí 450 firem. Třicet nových vystavovatelů se představí zejména v oborech senzorová technika, měřicí přístroje a robotika pro automatizaci. Zvýšený zájem letos projevují firmy z Asie, takže se očekává řada premiérových účastí z Číny a Tchaj-wanu, ale také z Německa, Velké Británie a Itálie. Na pomyslné stříbrné příčce je, co do počtu vystavovatelů, obor Materiály a komponenty pro strojírenství v němž je přihlášeno 310 firem, z nichž 40 vystavuje v Brně poprvé – přijedou nejen z České republiky, ale i z Německa, Itálie, Ruska a Rakouska. Nejpočetnější zastoupení zde mají obory válcovaná ocel a hutní polotovary

Doprovodný program proběhne ve znamení oslav jubilejního ročníku. Na slavnostním večeru budou oceněni vystavovatelé, kteří se veletrhu účastní už celých padesát let. Mezi čtrnácti nejvěrnějšími vystavovateli jsou velké české podniky jako ČKD, Vítkovice, Třinecké železárny, ŽĎAS, ale také zahraniční firmy jako například švýcarský Swisstool Export. Premiéru zde bude mít filmový dokument mapující padesátiletou historii veletrhu, chystá se výstava historických exponátů prvního ročníku a další akce.

Nosným tématem ročníku je bilaterální ekonomická spolupráce. Čtyřdenní doprovodný program German Days 2008 se zaměří na hledání nových možností spolupráce s Německem, které je partnerskou zemí 50. mezinárodního strojírenského veletrhu. Další setkání budou věnována ekonomické spolupráci s Francií, Slovenskem či Ruskem. Z dlouhého seznamu doprovodných aktivit si zaslouží pozornost také konference o podpoře vědy a výzkumu “Uživí nás hlava?”, tradiční CzechTrade Meeting Point, Celostátní setkání elektrotechniků, seminář Vize v automatizaci a třetí veletrh pracovních příležitostí Kariéra, který napomáhá řešení problémů s nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců.