Nejvíce elektřiny z vody, slunce a větru za posledních 11 let. ČEZ v 1. pololetí zvýšil výrobu v zelených elektrárnách o téměř 5 %
Vyšší průtoky v českých a moravských řekách, více slunečných dnů s lepším osvitem a také větrnější počasí. Dobré podmínky pro výrobu v obnovitelných zdrojích se v letošním prvním pololetí promítly do 4,7% růstu produkce těchto zelených elektráren ČEZ v České republice. Ta meziročně vzrostla z 1,3 TWh na téměř 1,4 TWh. Naposledy za pololetí vyrobil ČEZ více energie z vody, slunce a větru v roce 2013. Energetici jdou vstříc přízni počasí také kvalitní údržbou i předpovědí počasí, vodním elektrárnám se daří i díky vyšší efektivitě modernizovaných soustrojí.
Vodní elektrárna Hněvkovice s čerpací stanicí chladicí vody pro JE Temelín
„Příroda letos výrobě z obnovitelných zdrojů přeje. Zelené elektrárny ČEZ dodaly do sítě nejvíce energie za posledních 11 let. Znovu se také potvrdila jejich dílčí schopnost navzájem korigovat výkyvy výroby. Zatímco vodní elektrárny měly díky teplejší zimě výrobní vrchol hned v lednu a v únoru, od března už jsme sledovali výrazný náběh výkonu z fotovoltaik. K převažujícím a průběžně modernizovaným vodním elektrárnám proto chceme v následujících letech přidat tisíce megawattů výkonu hlavně ve fotovoltaikách ale i ve větru,“ říká člen představenstva a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika Jan Kalina.
VE Orlík – strojovna se 4 soustrojími
Srážkově nadprůměrné první čtvrtletí pokračovalo i v dalším kvartále, vodní elektrárny ČEZ díky tomu mohly v letošním prvním pololetí vyrobit meziročně o více než 4 % bezemisní elektřiny navíc. Větrné elektrárny využily dobrých povětrnostních podmínek 27% růstem. Solární elektrárny, které ještě v 1. kvartále ztrácely 13 % nakonec díky vyššímu počtu slunečných dnů dokázaly manko smazat a meziročně přidat 7,8 %. Celkově výroba v obnovitelných zdrojích ČEZ v ČR oproti loňskému prvnímu pololetí vzrostla o 4,7 %.
FVE Přelouč na střeše budovy malé vodní elektrárny
V transformující se české energetice hrají prim na poli obnovitelných zdrojů stále ještě vodní elektrárny, které jsou pro soustavu cenné hlavně díky schopnosti najíždět na plný výkon během několika desítek vteřin. ČEZ proto pokračuje v největší komplexní modernizační akci v historii české hydroenergetiky, při které bylo za posledních 15 let při nákladech asi 4,5 miliardy korun modernizováno zhruba 40 soustrojí na více než 20 velkých, malých a přečerpávacích vodních elektrárnách.
Plovoucí FVE Štěchovice na hladině horní nádrže přečerpávací elektrárny
„Ukazuje se, že modernizované elektrárny dokážou vodu využívat efektivněji a ekologičtěji. Ze stejných průtoků tak vyrobíme větší množství bezemisní elektřiny. Opravená vodní soustrojí mají celkový výkon přes 1400 MW, tj. asi ¾ výkonu Jaderné elektrárny Dukovany. Komplexní modernizací prošly v minulých letech Lipno, Slapy nebo Kamýk, ale elektrárny modernizujeme průběžně dále. Letos máme za sebou třeba výměnu řídicích systémů na klíčových vltavských elektrárnách na Orlíku a ve Štěchovicích, velké opravy za stovky milionů korun podstupuje také jedno ze dvojice soustrojí přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně,“ říká Robert Heczko, ředitel provozu vodních elektráren ČEZ.
Větrné elektrárny Věžnice
Více o obnovitelných elektrárnách ČEZ: Obnovitelné zdroje | Skupina ČEZ – O Společnosti (cez.cz)
Podívejte se také prostřednictvím virtuálních prohlídek, jak fungují vodní, sluneční a větrné elektrárny na virtualniprohlidky.cez.cz
Martin Schreier , mluvčí ČEZ
Zdroj zprávy: ČEZ, a.s.