Nezaměstnanost v červnu klesla na 3,7 %

Forjobs

Úřad práce ČR evidoval k 30. 6. 2021 celkem 273 302 uchazečů o zaměstnání (UoZ), o 12 520 méně než v předchozím měsíci a o 3 665 více než loni. Podíl nezaměstnaných osob činil 3, 7 %. To je o dvě desetiny procentního bodu méně než v předchozím měsíci a stejně jako v červnu loňského roku. Míra nezaměstnanosti byla podle posledních dostupných dat EUROSTATU (za květen 2021) nejnižší v celé EU, a to 3,1 % (průměr EU 7,1 %).

V červnu pokračoval pokles podílu nezaměstnaných osob. Trh práce ovlivňují, kromě stále vysokého zájmu zaměstnavatelů o zaměstnance ve zpracovatelském průmyslu, zejména sezónní činnosti. A to především ve stavebnictví, v zemědělství, lesnictví, rybářství, v živočišné a potravinářské výrobě, ale také v pohostinství, prodeji a ve službách.

job

„V souvislosti s uvolňováním ochranných opatření obnovili své ekonomické aktivity zaměstnavatelé působící v oborech, ve kterých vlivem pandemie došlo ke značným hospodářským ztrátám. Řada nezaměstnaných také nastoupila do práce v rámci sezónních činností, které už jsou v plném proudu,“ shrnuje generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.

„V následujících měsících by mohla nezaměstnanost, za předpokladu, že nedojde ke zhoršení epidemické situace a zpřísnění současných opatření, ještě mírně klesat. Například v gastronomii a hotelnictví zaznamenáváme
v souvislosti s rozvolňováním postupný nárůst počtu volných pracovních míst,“ dodává Viktor Najmon. ÚP ČR jich momentálně eviduje 20 034, nejvíce v Praze (8 143), v Jihomoravském (1 843) a ve Středočeském (1 655) kraji. Největší zájem mají zaměstnavatelé v těchto oborech o kuchaře a pomocné kuchaře, dále o číšníky, servírky a pomocníky v kuchyni. Pro srovnání – k 31. 5. 2021 nabízely firmy v gastronomii a hotelnictví prostřednictvím ÚP ČR celkem 18 764 volných pracovních míst, ke konci června 2020 to bylo 19 484 pozic.

Celou tiskovou zprávu i s tabulkami a grafy si můžete stáhnout zde (PDF, 7 stran).

Zdroj zprávy: Úřad práce ČR

úřad práce