Nezaměstnanost v listopadu klesla na 3,3 %

úřad práce

Úřad práce ČR evidoval k 30. 11. 2021 celkem 245 549 uchazečů o zaměstnání (UoZ), o 6 140 méně než v předchozím měsíci a o 28 977 méně než loni. Podíl nezaměstnaných osob činil 3,3 %. To je o 0, 1 p. b. méně než v říjnu a o 0,5 p.b. méně než před rokem. Míra nezaměstnanosti byla podle posledních dostupných dat EUROSTATU (za říjen 2021) nejnižší v celé EU, a to 2,6 % (průměr EU 6,6 %).

pracovník bruska broušení

Situace na trhu práce se v uplynulém měsíci výrazně nezměnila a také odpovídá klimatickým podmínkám sledovaného období. Do evidence se začínají hlásit sezónní pracovníci.

„Tak nízkou nezaměstnanost nám může závidět celá EU. Jsme pořád na špici a chceme tam zůstat. I proto jsme od listopadu znovu aktivovali program Antivirus, který v předchozích vlnách pandemie skvěle zafungoval a ochránil přes jeden milion pracovních míst,“ uvádí ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

„Ze strany zaměstnavatelů přetrvává zájem o zaměstnance, převážně v technických a dělnických profesích. Dlouhodobá poptávka je po kvalifikovaných řemeslnících. Pokud jde o turistickou sezónu, s rozjezdem té zimní zaměstnavatelé vyčkávají. Podstatné pro ně je, jak se bude dále vyvíjet epidemická situace a jaká budou v této souvislosti platit bezpečnostní opatření,“ shrnuje generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon a dodává: „V následujících měsících nezaměstnanost, v souvislosti s útlumem sezónních prací, především v zemědělství a lesnictví, pravděpodobně vzroste.“

job

Nezaměstnanost v regionech
Nejvyšší podíl nezaměstnaných osob byl v listopadu v Moravskoslezském, Ústeckém (shodně 4,9 %) a dále v Karlovarském kraji (4 %). Tyto tři regiony měly nejvyšší podíl nezaměstnaných osob i v listopadu loňského roku, což odpovídá jejich dlouhodobé ekonomické situaci. Naopak nejnižší nezaměstnanost zůstává v Pardubickém kraji (2,1 %).

Meziročně se situace nejvíce změnila na Karlovarsku, kde podíl nezaměstnaných osob oproti listopadu 2020 poklesl o 1,1 p. b. na 4 %. V okresech jsou rozdíly ještě více patrné. Nejnižší nezaměstnanost byla ke konci předchozího měsíce v okresech Praha-východ (1,3 %), Pelhřimov, Benešov a Rychnov nad Kněžnou (1,6 %). Naopak nejvyšší podíl nezaměstnaných hlásí okres Karviná (8,4 %), Most (6,2 %) a Chomutov (5,8 %).

Celou tiskovou zprávu včetně grafů a tabulek si můžete stáhnout tady.

Zdroj zprávy: Úřad práce ČR