Nezaměstnanost v únoru mírně vzrostla na 4,4 %. Volných pracovních míst oproti lednu přibylo

Od ledna 2025 mají měsíční statistiky nezaměstnanosti, které Úřad práce ČR pravidelně každý 6. pracovní den v měsíci zveřejňuje, novou podobu, a to díky novému datovému skladu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Veškeré datové podklady lze nalézt na webu. Data budou zveřejněna ve 12:00.
„Dobrou zprávou je, že aktivní politika zaměstnanosti v našem státě funguje. V tomto roce jsme zaznamenali zvýšený zájem o rekvalifikace. Zatímco v loňském roce bylo k 28. únoru podporováno celkem 7 113 uchazečů a zájemců o zaměstnaní, letos bylo ve stejném období evidováno 16 414 osob. Jedná se tak o nárůst o 131 %. Největší zájem je o rekvalifikace v oblasti účetnictví či digitálního vzdělávání. Úspěšně probíhají také speciální projekty na podporu zaměstnanosti specifických věkových skupin a nezapomínáme ani na podporu uplatnění osob se zdravotním postižením,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
„Na základě únorových statistik pozorujeme trend pomalu rostoucí nezaměstnanosti. Tu ale na jaře zmírní nastupující sezónní práce, které využívají přirozeně více muži než ženy. Situace v Česku a v celoevropském kontextu je ale i podle dlouhodobých dat velmi dobrá. Pozitivní je i to, že proti lednu o více než 5 % vzrostl počet volných míst, které evidujeme. Naprostou většinu lidí nezaměstnanost neohrožuje, ale budeme nadále pomáhat a podporovat jak lidi v problémech, tak ty, kteří budou změnu zaměstnání řešit. Všem doporučujeme si průběžně udržovat kondici ve svém oboru a kvalifikaci, zejména tam, kde je uplatnění z hlediska trhu práce složitější,“ říká generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof. „Je důležité průběžně získávat a posilovat primárně své digitální dovednosti a využít také nabídky námi dotovaných kurzů. Lidé, kteří mají problém s hledáním na trhu práce, nebo mají nízké platy či je současná práce nenaplňuje a přemýšlí o novém pracovním směru, by měli co nejvíce využívat rekvalifikačních kurzů od úřadu práce. Doporučujeme si také čas od času vyzkoušet výběrové řízení na případné nové místo. S tvorbou životopisu, vytipováním vhodného místa i přípravou na pohovor pomohou naši specialisté. V digitálním vzdělávání máme od roku 2024 již přes 80 tisíc účastníků, ale chceme přilákat mnohem více lidí ohrožených nezaměstnaností, zejména tedy ty s nižším vzděláním a v ohroženějších oborech,“ doplňuje Daniel Krištof.
V této souvislosti připomíná, že 2/3 všech účastníků kurzů digitálního vzdělávání a rekvalifikací tvoří ženy. Ženám, které chtějí souběžně s péčí o malé děti také pracovat, by měl pomoci jako doplňkový nástroj také institut nově zřízených sousedských dětských skupin. Kompletní agendu dětských skupin by měl po podpisu zákona prezidentem od května nově převzít Úřad práce ČR.
„Podle našeho průzkumu ve spolupráci s Behavio vyplynulo, že 9 z 10 dotázaných rodičů s malými dětmi do 4 let věku chce pracovat, tedy zvládat souběžně péči o děti i práci. Data to potvrzují bez ohledu na věk, místo bydliště i dosažené vzdělání, ale bohužel jen polovina z nich reálně pracuje. Hlavní bariérou pro jejich lepší uplatnění na trhu práce jsou zejména chybějící možnosti hlídání, více než polovina rodičů s dětmi mladších 4 let nemá vůbec žádné, nebo jen nárazové. Věříme, že i sousedské skupiny pomohou rodičům rozšířit možnosti péče o děti a sladit rodinný i profesní život. Další překážkou je nedostatek flexibilních forem spolupráce na trhu práce, tedy pouze 6 % zkrácených úvazků, včetně brigád a sezónních výpomocí, přitom průměr v EU je 20 %, tedy více než třikrát vyšší. Je to tak i výzvou pro zaměstnavatele, kteří mohou ten obrovský potenciál, zkušenosti i zájem o práci ze strany rodičů využít,“ popisuje podmínky ovlivňující zejména ženy s malými dětmi Lucie Bášová, spoluzakladatelka společnosti MUMDOO, která pomáhá rodičům ve slaďování soukromého a profesního života.
Z celkového počtu evidovaných uchazečů o zaměstnání bylo 168 137 žen, ty tak tvořily 51,5 % z celkového počtu uchazečů o zaměstnání. Podíl nezaměstnaných mužů vzrostl na 4,2 % a žen na 4,6 %.
Kompletní tiskovou zprávu si můžete stáhnout tady (PDF, 8 stran). Další informace jsou zde.
Zdroj zprávy: Úřad práce ČR