Noc vědců se uskuteční online i fyzicky
Letošní Noc vědců startuje 24. září, tentokrát v „hybridní“ podobě, tedy fyzicky i online. Program s tématem ČAS nabídnou nejen univerzity, ale také vědecká a výzkumná centra nebo hvězdárny či planetária po celé České republice. Většina programových položek je už na webu Noci vědců zveřejněna.
Noc vědců obvykle nabízí jeden večer napěchovaný vědou, a jinak tomu nebude ani letos. Kvůli nejisté epidemiologické situaci si ale většina pořadatelů přichystala také online podobu programu. „Samozřejmě upřednostňujeme fyzické konání a setkání s lidmi, kteří si touží vědu osahat a zažít na vlastní kůži. Nad online programem jsme tentokrát přemýšleli především tak, abychom lidem představili věci, které bychom jim na fyzicky konané Noci vědců neuměli ukázat. Některé laboratoře není například možné veřejnosti otevřít nebo se nachází mimo hlavní areály, kde se akce koná,“ uvádí k online programu Jiří Arleth, koordinátor Noci vědců za VŠB – Technickou univerzitu Ostrava. Jako výhodu online programu zároveň pořadatelé vidí také to, že je dostupný déle a návštěvníci si tak vychutnají Noc vědců do samotného konce roku.
Termínově popularizační akce připadá na poslední zářijový pátek, tedy 24. září, a to v celé Evropě. Specialitou českých pořadatelů Noci vědců je pak každoročně jiné ústřední téma. Tím letošním je ČAS. „Ten vnímáme nejenom jako fyzikální veličinu, naopak vybízí k velké představivosti. Můžeme se bavit o čase ve spojitosti s životní změnou, s vývojem technologií nebo s lékařstvím. O poločase rozpadu ve smyslu úvahy nad společností nebo likvidací odpadů,“ zamýšlí se nad pojetím Jitřenka Navrátilová, zástupce ostravského národního koordinátora Noci vědců. Většina programu je už zveřejněna na www.nocvedcu.cz.
Určení tématu pomáhá pořadatelům kromě jiného pohlížet na vědecké disciplíny z nových úhlů a taky díky němu zapojují každoročně nové instituce, kterým je dané téma blízké. To se letos povedlo například Univerzitě Palackého v Olomouci, která si pod svá křídla vzala Expozici času v nedalekém Šterneberku. „Každý rok se snažíme v rámci Noci vědců připravit i nějakou programovou novinku, která by pravidelné účastníky zavedla na nová místa a dopřála jim nové zážitky. Letošní téma Čas si tak přímo říkalo o to, zapojit do programu na Hané Expozici času ve Šternberku. V jejích interaktivních prostorách totiž návštěvníci poznají čas z různých perspektiv, ať už prostřednictvím teorie velkého třesku a vnímání času ve vesmíru, nebo skrze historii lidského měření času od nejprimitivnějších hodinek až po hodiny atomové. Organizátoři navíc ve spolupráci s Univerzitou Palackého připravili také kvízy pro děti, popularizační přednášku fyzika Lukáše Richterka či vernisáž výstavy astrofotografa Petra Horálka, kterého ocenila i americká NASA,“ představil nováčka mezi institucemi zapojenými do Noci vědců Tomáš Franta, člen olomouckého organizačního týmu z Univerzity Palackého v Olomouci.
Letošní ročník celorepublikové Noci vědců zastřešuje už počtvrté jako národní koordinátor seskupení 2 ostravských univerzit (Ostravská univerzita, VŠB – Technická univerzita Ostrava). Do Noci vědců se zapojuje přes 20 univerzit, mezi nováčky se letos řadí Vysoká škola ekonomická v Praze a Vysoká škola polytechnická Jihlava. Do akce se dále zapojuje přes 40 vědeckých institucí, science center, hvězdáren a dalších.
Noc vědců jako taková vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení apod. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit.
Zdroj zprávy: VŠB-TU Ostrava