Nové poháry pro Esport VŠB-TUO navrhli sami studenti
Unikátní putovní výherní poháry pro esportovní šampionát s názvem 3E:Akademické mistrovství, jehož první ročník se koná v akademickém roce 2020/2021, navrhli sami studenti VŠB-TUO. Šampionát, do něhož jsou zapojeni účastníci z celé České a Slovenské republiky, vyvrcholí ve dnech 27. – 29. 5. 2021. Za návrhem i zhotovením setu tří bronzových pohárů, které poputují k vítězům tohoto esportovního klání, stojí tři absolventi studijního programu Umělecké slévárenství z Fakulty materiálově-technologické, kteří v současné době pokračují v navazujícím magisterském studiu – Šimon Kielar, Jakub Stryja a František Zlámal. Nejprve pracovali každý zvlášť, aby vytvořili sérii nezávislých 3D návrhů. Z těch byl pak organizátorem turnaje (ESA – Esportovní studentská asociace z.s.) vybrán jeden vítězný design, na jehož zdokonalení pak pracovali všichni společně.
„Hlavní myšlenka těchto pohárů tkví v tom, že každý z pohárů funguje samostatně a zároveň s ostatními tvoří jeden dokonalý celek,“ popisuje unikátnost trofejí Šimon Kielar, autor vítězného návrhu. „Design pohárů vychází z florálního motivu, který je mi osobně velmi blízký. Jednoduchá silueta samostatného poháru má naznačovat podobnost s klasickými trofejemi. V případě poskládání tří kusů do celku se jednotlivé listy či okvětní lístky spojí v jeden květ,“ dodává Šimon Kielar.
Samotná výroba pohárů pak probíhala díky spojení moderních technologií 3D tisku a klasické technologie výroby odlitku s využitím pískové formy. V rámci možností a s ohledem na bezpečnostní opatření související s omezením přístupu studentů na univerzitu, zajistili studenti alespoň část výrobního postupu. Ostatní práce obstarali zaměstnanci Katedry metalurgie a slévárenství, na které set pohárů vznikl. „Byla to pro nás skvělá výzva a příležitost,“ říká Václav Merta, interní doktorand Katedry metalurgie a slévárenství, který byl hlavním organizátorem všech prací a dohlížel na postupy studentů. „Baví mě to spojení současného trendu esportu a krásy tradičního řemesla uměleckého slévárenství,“ dodává.
Zdroj zprávy: VŠB-TU Ostrava