Novinky na Stainless 2017

Stainless 2017

Podívejte se s námi, co nového představily české firmy a česká zastoupení zahraničních firem na veletrhu korozivzdorných ocelí v Brně.

Níže uvedených firem jsme se ptali zejména na vývoj jejich společností, nové materiály v nabídce a nové stroje, a to za dobu od minulého Stainlessu v roce 2015.

STAPPERT
Skupina STAPPERT je zastoupena v 11 evropských zemích. V České republice je k dispozici centrála v Otmarově u Brna a pobočka v Praze. Ovšem na letošním Stainlessu se firma rozhodla deklarovat užší skupinovou identitu a připravila velkou výraznou expozici nejen pro české zastoupení, ale také pro německou mateřskou firmu a holandský NOXON (akvizice, resp. sloučení Stappert Noxon Stainless BV a Stappert Nederland BV pod jednu značku a jednu firemní image. Největší automatizovaný vertikální sklad pro nerezové potrubí v EU).

STAPPERT

V materiálové oblasti se firma pochlubila novými materiály 1.4550 (nesnadno magnetizovatelný materiál s odolností proti mezikrystalové korozi a snadno svařitelný pro teploty 270 ° C do 900 ° C), 1.4122 (materiál na čerpadla, kompresory, ventily – chemická odolnost a pevnost) a 1.4104 (čepy, západky, rotační součásti – námaha na ohyb a střih).

STAPPERT

Firma také investovala v Otmarově do páternosterového automatického skladovacího systému KARDEX-REMSTAR pro skladování a efektivní vyskladňování nerezových dílů. Dalším zlepšením výstroje firmy je rychlořezná pila pro průměry do 500 mm. Současně plánuje globální přechod všech poboček pod jednotný IT systém, který dovolí efektivnější kooperaci všech poboček při kompletaci zakázek.

SC METAL
Na konci roku 2016 otevřela firma SC Metal provoz v novém skladu v Přibyslavi. Hala má skladovací plochu přes 3000 m2. Investice do stavby a vybavení nového skladu dosáhla hodnoty cca 70 miliónů korun. Informační systém skladu je založen na identifikaci materiálu pomocí čárových kódů.

SC METAL

Firma sklady nabízí i pro externí využití dalším zájemcům o skladování. Laserové dělící centrum v Táboře bylo posíleno o 6 svařovacích pracovišť TIG/MIG.

SC METAL

JMB
Frýdeckomístecká firma JMB-STEEL s.r.o. se pochlubila novým vodním paprskem s rozměrem stolu 6 m x 2,5 m. Další novinkou je rozšíření sortimentu o ocel 1.4835. Dále firma rozšířila svoje skladovací prostory o dalších 600 m2.

JMB

Lambro-92 a.s.
Pokud tuto firmu neznáte, tak možná budete znát její předchozí název Vatrans Zlín, v.o.s. Rodinná firma se dnes prezentuje nejen pod novým názvem, ale energicky mění svoji pozici. Kromě upgrade systému managementu kvality dle normy ISO/TS 16949:2009, který proběhl během minulého roku se firma orientuje na moderní technologie, a to za podpory laboratoře optiky univerzity Palackého v Olomouci. Dnes firma nabízí laserem svařované trubky z nerezových materiálů v rozměrech 8 až 66 mm, při tloušťce stěny 0,5 až 2,5 mm. U uzavřených profilů to je 10×10 mm až 50×50 mm nebo 60×40 mm.

Lambro 92

Mezi technologie, které má firma k dispozici patří i řezací laser na profily a trubky s náklonem hlavy až do 45 stupňů. Ten dokáže řezat až 8mm stěny trubek o průměru do 168 mm a profily 12 až 120 mm.

Lambro 92
Další sofistikovanou technologií je žíhání a pájení nerezových materiálů ve vodíkové atmosféře.

Lambro 92

ALFUN
ALFUN a.s. je moderním evropským servisním centrem, které nabízí zákazníkům příčné a podélné dělení plechů a pásů na vlastních dělících linkách a pilách. Firma se dříve specializovala na hliník, ale dnes nabízí široký sortiment materiálů v mědi, hliníku, oceli a rovněž v nerezové oceli, jejíž podíl na celkovém obratu firmy dynamicky roste. Do sortimentu byly nově zařazeny i nerezové tyče.

ALFUN

ALFUN a.s. v minulém období rozšířila skladovací kapacity v Praze. Nově také nabízí dělení hliníkových desek vodním paprskem a rozšíření zakázkové činnosti v dělení polotvarů podpořila i investicí do druhé děličky ze svitku. Nová dělička zvládne 2m šířku svitku AL + nerez

ALFUN

Firma má v České republice sklady v Praze a v Českých Budějovicích. Centrála se pak nachází v Bruntále. Na Slovensku má firma pobočku v Seredi a novinkou je založení dceřiné společnosti v Maďarsku (Székesfehérvár).

Inoxtec a nm
Dvě firmy zády k sobě nebo alespoň vedle sebe. Tato nerozlučná dvojice patří ke každému Stainlessu a nejinak tomu bylo i letos. Jen jejich expozice byly větší a modernější, což ukazuje na to, že firmám se daří a mimo jiné i to, že věří, že investice do prestižnějšího stánku se vyplatí.

INOXTEC

Nicméně, firmy se svým programem liší, resp. se doplňují. INOXTEC je výrobce specializovaný na svařovaná nerezová kolena 90° (v provedení podle EN 10253-4/DIN 2605) a NM (zkratka Nerezové materiály, s.r.o.) jsou firmou, která se zabývá obchodem s nerezovými materiály v širokém měřítku tvarů, forem a jakostí. Ročně zobchoduje přes 18.000 tun nerezového materiálu a mimo centrálu v Uherském hradišti má pro České republice dalších 5 poboček (Brno, Ostrava, Hradec Králové, Kladno a Chýnov). Nabízejí vše od plechů, přes tyče, profily, gastro armatury, fitinky až po široký sortiment příslušenství trubek nebo designové (dekorační) plechy s povrchovou úpravou.

JACQUET
JACQUET s.r.o. je dceřiná společnosti nadnárodní firmy Jacquet Metal Service Group (JMS), která se prezentuje jako evropský lídr v oblasti distribuce speciálních ocelí (totéž platí i pro STAPPERT Česká republika). JACQUET s.r.o. zastupuje zájmy JMS na českém a slovenském trhu. Mimo nerez nabízí i niklové slitiny, měď a titan.

JACQUET

Od ledna 2016 firma nabízí pro ČR a SK vlastní výpalky a dělení materiálu. V technickém vybavení přibyla plasma a vodní paprsek, což umožní poskytovat širší rozsah služeb pro zákazníky a tím více zatraktivnit svou nabídku.

JACQUET

UNIONOCEL
Společný stánek s německým partnerem. Firma posílila v technologické oblasti, což se projevilo v investicích do strojního vybavení. Nová 3D hlava pro řezání plazmou umožňuje nabízet přípravu svarových hran od +45° do -45°, hrany typu X, Y a K, max. do 40 mm kolmé řezy, do 32 mm při 45°. Nový je rovněž laser TRUMPF TruLaser 3060/4kW, který umí řezat plechy až do tloušťky 20 mm a má rozměr stolu 2500 x 6000 mm.

Díky ohraňovacím lisům LVD, které jsou vybaveny širokou paletou nástrojů, může UNIONOCEL ohraňovat do tloušťky 35 mm a do délky 4.000 mm a 6.000 mm.

Mezi připravované novinky, kterými chce firma obsadit tržní niky patří výroba zirkonového prášku pro potřeby průmyslových 3D tiskáren.

Unionocel

VDM Metals International GmbH nabízí rozsáhlý sortiment niklových slitin a zirkonia, včetně individuálního servisu po celém světě. K tomu nabízí i základní sortiment kobaltových slitin.

VDM Metals

Milenov
Strojírny a opravny Milenov patří mezi firmy, které intenzivně rozšiřují svoje technologické možnosti. Při každém Stainlessu mají nějakou novou technologii, kterou se mohou pochlubit a většinou je novinek i více. Letos bylo hlavním trhákem firmy nové pracoviště pro automatizovanou výrobu segmentových kolen.

Milenov

Pracoviště tak navazuje na stávající linku, která je jako celek uzpůsobena na svařování podélných a obvodových svarů trubních dílců od průměru DN 300 do průměru DN 1 400 v tloušťce materiálu od 2 do 16 mm. Potrubí je pak dodáváno v délkách dle požadavků zákazníka nebo ve standardní délce 6 m a s garantovanou kvalitou dle směrnice EN 97/23/ES, na kterou má Milenov certifikaci. Nové automatizované pracoviště od firmy BOKI na výrobu segmentových kolen pak umí kolena v rozměrech DN 300 až DN 1200, a to rovněž s tloušťkou stěn 3 až 16 mm.

Milenov

BIBUS METALS
Česká dcera německé matky a dodavatel titanových, molybdenových, wolframových, tantalových, niobových a dalších speciálních materiálů včetně nerezi.

BIBUS METALS

Na letošním Stainlessu firma představovala mimo jiné i možnosti spolupráce s divizemi PCC Energy Group nebo s Fondinox s.p.a (Italie). Od Dockweiler AG zase nabízela technologické trubkové systémy s unikátním spojovacím systémem ZeroCon ® a širokou řadou trubkových systémů s certifikací podle normy ASME BPE (ALX6N, 1.4435, C22)

BIBUS METALS

Vnitřní povrchová úprava trubek od Dockweiler AG umožňuje použití v polovodičovém průmyslu, farmaceutickém průmyslu a dalších high-tech odvětvích. Tyto produkty také splňují parametry pro tzv. “čistou místnost” (Sauberraum / Clean room).

BIBUS METALS

ALFAin
Tradiční vystavovatel, který nechybí na Stainlessu ani na MSV opět představil systém pro orbitální svařování – ORBITEC (od Orbitec GmbH), který se neustále zdokonaluje. ALFAin se v tomto směru stala jednou z nejznámějších firem, které u nás tuto technologii umí dokonale řešit.

ALFAin

Mezi zajímavé novinky ovšem patřila sada produktů italské firmy Nitty-Gritty. Přímo na výstavišti ALFAin prezentovala systém na čištění TIG svaru – CLINOX ECO ENERGY nebo ekologicky přátelský systém pro čištění a pasivaci nerezí – PICK & CLEAN, pasivační sadu Deox & FitK a další…

ARMAT
Pardubická firma ARMAT s.r.o. se orientuje se na dodávky nerezových armatur a trubek a na výrobu potrubních dílců z nerezových ocelí, a to především pro potravinářský, chemický a farmaceutický průmysl. V sortimentu firmy ovšem nechybí ani doplňkový program, jako jsou ventily, uzávěry, měřidla, průhledítka a další segmenty pro technologická potrubí.
Firma nabízí i velmi náročný aseptický program pro takzvané “čisté místnosti”.

ARMAT

Mezi letošní produktové novinky firmy patří například závitové fitinky BSP PN 16, mezipřírubové klapky (modely 1123, 1145 a 1155), BSP rychlospojky, závitová a přírubová průhledítka (typy 265,365 a 366), nerezové třmeny nebo pojistné ventily (modely 694,695,895,995).

ARMAT

AK 1324
Firma nabízí široký sortiment, ale mezi novinky patří bezešvé trubky v materiálu 1.4845 (nerezová ocel (AISI 310S, ČSN 17255), chrom niklová X12CrNi 25-21), plechy 1.4828 (nerezová ocel (AISI 309, ČSN 17251), chrom niklová X15CrNiSi 20-12) a 1.4845.

AK 1324

DALTEK
Firma má sklady ve Velkém Týně u Olomouce a je schváleným dodavatelem pro ČEZ a.s., a to s oprávněním dodávek pro jadernou energetiku.

DALTEK

V sortimentu nabízí mimo jiné: nerezovou ocel 1.4541 – bezešvá kolena i svařované trubky (materiál vhodný pro odolnost při vysokých teplotách (850 °C)) Dodávky kompletních potrubních řad včetně kolen a přírub a nerezovou ocel 1.4571 použitelnou pro potřeby chemického průmyslu.

DALTEK

Mikra metal
MIKRA METAL s.r.o. je součástí AMARI METALS EUROPE. Hliníkový program se ujal a vykazuje progresi. Od minulého Stainlessu firma zvojnásobila obrat i hmotnost obchodovaného materiálu v oblasti nerezi.

MIKRA METALS

Schwer Fittings
České zastoupení německé firmy se může pochlubit novou výrobní halou, která splňuje všechny parametry pro moderní výrobu. Sortiment byl rozšířen o šroubení se svěracími prstenci – u2-Lok. Další novinkou je nový program výroby nerezových pneumatických válců se šroubováním místo zálisu. Firma dodává pneumatické válce ve velikostech od ø12 mm až do ø125 mm z nerezavějících ocelí 1.4301/AISI 304, které jsou určeny pro nasazení v náročných podmínkách. Produktová nabídka obsahuje kromě nerezových pneumatických válců podle DIN/ISO 6432, DIN/ISO 15552 a ISO 21287 také speciální válce bez pístnice a odpovídající příslušenství.

Schwer Fittings

CS STEEL
Firma má 2 velké sklady v České republice. Větší je v Hranicích na Moravě a má poluch 5.000 m2. Menší je v Přešticích u Plzně a má plochu 1.000 m2. Je dodavatelem a zpracovatelem kulatiny do průměru 510 mm. O dělení kulatiny podle potřeb zákazníků se stará 5 automatizovaných pil typu KASTO a KASTOtec.

CS STEEL

Firma si také pořídila 5tiosé frézovací centrum DMG pro zákaznické operace, takže je schopna nabídnout zákazníkům i precizní frézovací služby. Vyrábí z kulatiny 1.4404, 1.4462 a 1.4460, a to rotační i nerotační díly o velikosti od 45 do 350mm. Kromě nerezu nabízí CS STEEL také hliníkové materiály.

CS STEEL

XLMETAL
Společnost nabízí dodávky hutního materiálu (nerez i legované oceli) a dělení materiálu v Německu, ale hlavními obchodními partnery jsou firmy v České republice. Nabízí optimalizaci nákladů na logistiku a dělení. Další službou je skladování garantovaného množství materiálů, což eliminuje riziko pohybu cen i nutnost vlastních skladovacích prostor.

XL METAL

Šindler´s
Obchodník s nerezovým hutním materiálem a armaturami a s dlouhou tradicí (od 1990) má rozsáhlé skladovací kapacity, které umožňují za využití vlastní logistiky dopravit zboží zákazníkovi během několika málo hodin.

Šindlers

Hasl
Firma již od roku 1991 zásobuje české strojírenské firmy nerezovým materiálem v oblasti celé třídy 17 dle CSN a to od malého šroubku, až po tuny nerezových ocelových výrobků. Společnost je vlastníkem certifikátu na systém řízení jakosti ČSN EN ISO 9001:2009. Aktuální skladové zásoby nerezu dosahují cca 800 tun. Hlavní sklad je ve Frýdku-Místku. Rozvoz materiálu firma zajišťuje vlastní dopravou.

Hasl