Nový kompenzační program v kontextu s koronavirem pomůže podnikům ve ztrátě

MPO logo

Nový program COVID – Nepokryté náklady, který připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), dnes schválila vláda. Má pomoci podnikatelům, kteří se kvůli pandemii koronaviru nachází ve ztrátě, s uhrazením části nepokrytých fixních nákladů. Jedná se o plošně zaměřený, záchytný program pro firmy bez ohledu na konkrétní sektor, formu vlastnictví či počet zaměstnanců. Spolu s pomocí z COVID – 2021 nahradí dosavadní specifické programy. Kromě těchto dvou kompenzací bude pokračovat náhrada mzdy v programu Antivirus a kompenzační bonus OSVČ.

Podmínkou získání podpory v programu COVID – Nepokryté náklady bude pokles obratu firmy v lednu a únoru 2021 ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 alespoň o 50 % a doložení účetní ztráty.

covid

COVID – Nepokryté náklady bude alternativou k dnes rovněž schválenému programu COVID – 2021. Firmy si budou moct vybrat jednu z těchto dvou kompenzací, která pro ně bude výhodnější.

„Pomoc bude určena všem živnostníkům bez ohledu na obor, ve kterém podnikají. Každý, komu v daném období poklesl obrat nejméně o polovinu a splní podmínky výzvy, si bude moci o podporu požádat,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček a dodává: „Výše podpory bude činit 60 % nepokrytých fixních náklad, limit na jednoho žadatele bude 40 milionů korun. Podnikatelům tak pomůžeme s úhradou části nákladů/výdajů, které nejsou pokryty výnosy/příjmy.“

„Dotace na úhradu nepokrytých nákladů z nového programu znamená plošnou a současně jasně směřovanou podporu podnikatelským subjektům, které ji prokazatelně potřebují, bez ohledu na sektor,“ říká náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro zahraniční obchod EU Martina Tauberová a dodává: „Pomůže podnikům ve ztrátě uhradit fixní náklady, navýšit likviditu a tím jim poskytnout odrazový můstek pro zotavení.“

Program respektuje Dočasný rámec Evropské komise, podle jehož bodu 3.12. lze poskytovat v souvislosti s koronavirem podporu do výše až 10 milionů eur na jednoho příjemce. O dotaci se bude žádat přes informační systém MPO, na který jsou firmy a OSVČ zvyklé již z předchozích programů. Výzvu a detaily podpory resort zveřejní na webu www.mpo.cz.

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR