Nový lehký robot od FANUC nabízí extrémní spolehlivost a bezpečnost

Přichází nová generace kolaborativních lehkých robotů od FANUC. Po představení prvních prototypů CRX-10iNa veletrhu IREX v Tokiu v prosinci 2019 společnost nyní přináší do Evropy první výrobní jednotky. Od srpna 2020 bude tenký bílý robot s užitečným zatížením 10 kilogramů instalován v showroomech FANUC v celé Evropě. Doručení prvním zákazníkům začne brzy poté. Klíčové vlastnosti CRX-10iA jsou jeho bezpečnost, snadné použití a extrémně vysoká spolehlivost.

fanuc crx

Vývojáři FANUC věnovali zvláštní pozornost bezpečnosti lehkého robota. CRX-10iZastávka se pohybuje jen s velmi lehkým kontaktem s lidmi. Pokud narazí na tvrdý předmět, robot se od něj automaticky ustoupí. Operátoři mohou také ručně vytlačit tři osy robota pryč. Hladký a elegantní design také poskytuje ochranu před sevřením, což z něj činí ideálního partnera pro výrobní pracovníky. CRX-10iA je certifikován podle bezpečnostní normy ISO 10218-1.

Rychlost v závislosti na režimu
Aby byl robot co nejflexibilnější, může pracovat v kooperativním režimu s maximální rychlostí 1000 milimetrů za sekundu, stejně jako v samostatném režimu s rychlostí až 2000 milimetrů za sekundu. Změna režimu je užitečná v noci nebo o víkendech, například když robot může provádět úkoly sám bez toho, aby byli lidé v okolí. Systém semaforu na robotu označuje aktivní režim. Dodatečné bezpečnostní senzory lze použít ke zpomalení rychlosti na povolenou rychlost, pokud se osoba dostane do dosahu.

fanucSnadné použití začíná instalací. Robota, který váží pouze 40 kilogramů, a 20 kilogramový ovladač lze pohodlně přenášet ručně na místo použití a nastavit. Nový intuitivní dotykový panel má jasně rozložené uživatelské rozhraní s grafickými symboly a programování je možné pomocí funkce „drag and drop“. To umožňuje i začátečníkům robotů vytvářet pracovní programy v jednoduchých krocích. Aby se robot naučil požadované pohybové sekvenci, může obsluhující robot také ručně přivést robota k příslušným bodům.

Profesionálové mohou změnit rozhraní pouhým stisknutím tlačítka a nechat zobrazit tradiční přívěskový přívěsek nebo alternativně připojit iPendant k CRX-10i. S režimem Teach pendant a iPendant je možné i složité programování.

Pravidelné aktualizace softwaru
Další novinkou je, že zákazníci budou v budoucnu moci sami aktualizovat software robota FANUC a rozšířit jej o různé aktualizace aplikací. Pro přizpůsobení chapadel, senzorů nebo kamer poskytuje FANUC vývojové sady softwaru, které umožňují rychlé a snadné připojení k příslušenství třetích stran.

CRX-10iA také splňuje nejvyšší standardy kvality z hlediska spolehlivosti. Například splňuje náročnou průmyslovou normu IP67, která jí umožňuje nakládat a vykládat stroje, ve kterých je vlhkost. Ani velmi jemné částice prachu, jako například částice vyrobené leštěním, nejsou problémem. Řídicí jednotka a tablet jsou navrženy tak, aby splňovaly průmyslový standard IP54, a proto jsou také ideální pro použití v průmyslové výrobě.

Životnost: Osm let bez údržby
Dlouhá životnost CRX-10iA je obzvláště působivé. V průměru FANUC slibuje zákazníkům osm let bez údržby. Do té doby nemusí být motory, redukce, senzory, kabely a maziva při správném používání vyměněny. Pro zákazníky to znamená jak velmi nízké celkové náklady na vlastnictví (TCO), tak minimální prostoje ve výrobě. Pokud je třeba robota stále opravovat, například z důvodu chybného programování, lze díly snadno a rychle vyměnit díky snadno sejmutému krytu.

FANUC bude poskytovat stejnou vynikající a komplexní zákaznickou podporu pro CRX jako pro všechny jeho tradiční žluté roboty. Dva z nejdůležitějších principů společnosti jsou „celoživotní údržba“ a „první servis“. To znamená, že společnost FANUC ukládá dostatečné množství náhradních dílů i u ukončovaných produktů a nadále poskytuje služby všem svým produktům, dokud je zákazníci nadále používají. Specialista na automatizaci udržuje rozsáhlou síť služeb a podpory po celém světě a udržuje 264 míst obsluhujících 108 zemí.

CRX-10iA se dodává ve dvou verzích: standardní model s dosahem 1249 milimetrů a model s dlouhým ramenem s dosahem 1418 milimetrů. Robot s dlouhým ramenem je navržen tak, aby mohl natáčet ruku přímo nad základnu. To mu například umožňuje sbírat části ze stolu před ním a rovným pohybem je umístit za stůl na stůl. Kromě paletizačních úkolů CRX-10iJe ideální pro automatizaci celé řady úkolů, jako je šroubování, svařování, vychystávání dílů z polic nebo z dopravníků a jejich balení do krabic nebo nakládání surových dílů do CNC stroje a vyložení po dokončení.

Každý, kdo chce pro sebe vyzkoušet výhody lehkého robota od FANUC, bude brzy schopen: CRX-1 během několika týdnů0iA přivítá návštěvníky místních showroomů FANUC po celé Evropě.

Zdroj zprávy a obrázků: FANUC