Obchod, investice a energetika. Ministr Síkela jednal s emirátskou delegací

sae

O dalším posílení vzájemné obchodní, investiční a energetické spolupráce jednal v Praze ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela se státním ministrem zahraničních věcí Spojených arabských emirátů (SAE) Ahmedem Ali Al Sayeghem. Emirátskou delegaci doprovází do ČR padesátičlenná podnikatelská mise, pro kterou MPO s dalšími resorty uspořádá Česko-emirátské business fórum a B2B jednání s českými protějšky.

dubai

 

„Emiráty byly destinací mé první mimoevropské pracovní cesty po nástupu do funkce ministra průmyslu a obchodu. Těší mě, že početná emirátská delegace je nyní v Praze s cílem podpořit relaci s českými firmami v řadě oblastí. Kromě skutečnosti, že SAE jsou pro nás hlavní ekonomickou vstupní branou na Blízký východ, země je důležitým partnerem i v oblasti energetiky a nerostných surovin,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „SAE mají k dispozici obrovské zdroje ropy a zemního plynu, jejichž produkce se má v budoucnosti dále navyšovat. Zároveň je také první arabskou zemí, která už několik let provozuje svoji jadernou elektrárnu a výměna expertních zkušeností v tomto i dalších sektorech, včetně moderních technologií a obnovitelných zdrojů, je pro nás určitě perspektivní.“

Obrat vzájemné obchodní výměny mezi ČR a SAE dosáhl v roce 2022 historického rekordu a poprvé překročil hranici 1 mld. USD. Český vývoz činil 873,1 mil. USD a dovoz 155,9 mil. USD. Hlavní položky českého exportu tvoří především informační a komunikační technologie, telefonické přístroje, osobní automobily, energetické obvody, produkty sklářského průmyslu a vojenský materiál. Naopak ze SAE se dováží polotovary hliníku a polymery, které využívá řada českých výrobců v automobilovém průmyslu a stavebnictví. Z oborového hlediska jsou české firmy dlouhodobě nejúspěšnější v oblastech jako obranný průmysl, letectví, energetická účinnost, technologie pro skladování zemního plynu, zdravotnická technika, luxusní osvětlení či stavební zařízení.

dubai

Pozice SAE je významná i v regionálním kontextu coby vstupní trh do regionů Blízkého východu, jižní Asie a východní Afriky. České firmy se v rámci oficiálních účastí pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu každoročně účastní jako vystavovatelé řady veletrhů v Dubaji a Abú Dhabí. V lednu 2022 v Dubaji podepsal ministr Síkela mezivládní Dohodu o hospodářské a technické spolupráci, která posílila postavení ČR v SAE a otevřela nové možnosti k podpoře českých exportérů a investorů na místním trhu.

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
MPO logo