Obnovitelné zdroje energie budou nejen pro ČR v budoucnosti klíčové

ekologie

Tuzemská energetika se transformuje, což souvisí s evropskými cíli v oblasti klimatu. Směřují k udržitelnému životnímu prostředí, tedy ke snižování emisí a s tím souvisejícímu útlumu uhlí. Ještě větší roli než dosud tak budou hrát obnovitelné zdroje energie (OZE). Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) proto už před časem připravilo novelu zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE), která je nyní v Poslanecké sněmovně. A právě této legislativy a také energetického zákona se týkala panelová diskuze, která se na MPO uskutečnila.

Na akci vystoupil vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček. Mimo jiné uvedl, že jeho stanovisko k zahrnutí nové fotovoltaiky do aukcí je neutrální. “Napravujeme solární tunel z let 2009 – 10, který nás bude stát víc než 500 miliard korun,“ říká Karel Havlíček a dodává: „Finální doporučení MPO do třetího čtení zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie bude zvýšení solární daně na tehdejší projekty o 10 % a stanovení ziskovosti OZE v pásmu 8,4 – 10,6 %.“

solar

Právní předpis k POZE poslanci po 2. čtení poslali do Hospodářského výboru PSP, který by měl jednat za týden 10. června. Klíčovou novinkou, kterou zákon přináší je povinnost zavést mechanismus kontroly překompenzace ze schválených notifikačních rozhodnutí z roku 2016 na tzv. vnitřní výnosové procento (IRR). Vládní novela navrhuje nastavit pro všechny uvedené zdroje horní povolenou hodnotu výnosnosti vyjma solárních elektráren, kde navrhuje spodní hodnotu výnosnosti z notifikačního rozhodnutí. V rámci poslaneckých návrhů a následného hledání kompromisního řešení navrhlo ministerstvo společně se zástupci části sektoru zavedení intervalu hodnot vnitřního výnosového procenta od 8,4 % do 10,6 %. Neutrálně se vláda staví k zahrnutí dalších obnovitelných zdrojů do připravovaného systému aukční podpory.

Obecně vidí ministr Karel Havlíček rozvoj fotovoltaiky pozitivně: “Solární energie má budoucnost, musíme ji podpořit. Z Modernizačního fondu na to máme připraveno 50-100 miliard korun, v rámci Národního plánu obnovy 5 miliard korun a další prostředky jsou v rámci koheze. Zároveň musíme už udělat tlustou čáru za roky 2009 a 2010. Bude to poslední čára a bude předvídatelná.”

Celou panelovou diskuzi si můžete přehrát na https://fb.watch/5TpDnoXXFd/.

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
MPO logo