Od asistenčních systémů k autonomním tramvajím – Škoda Group představuje vlastní antikolizní systém

Budoucnost dopravy jsou vozidla pohybující se bez řidičů v krátkých intervalech za sebou. Taková vozidla ale musí obsahovat řadu komponent, které zajistí bezpečnost cestujících i ostatních účastníků dopravního provozu. Významný krok ve vývoji autonomních vozidel jsou tzv. antikolizní systémy, které za pomoci řady prvků dokážou pozorovat okolí a identifikovat překážky. Škoda Group svůj nový systém představila v rámci veletrhu InnoTrans v Berlíně.

ŠKODA GROUP antikolizní systém

Už nyní je po antikolizních systémech ze strany dopravních podniků poptávka. Jejich zájem o vyšší bezpečnost cestujících je stále větší, k tomu navíc hledají způsoby, jak snížit škody, které na jejich vozidlech vznikají v Německu a obratištích. Vývojové centrum Škoda Group se pustilo do vývoje vlastního antikolizního systému, díky kterému nabídne dopravním podnikům funkční řešení.

ŠKODA GROUP antikolizní systém

 

“Náš antikolizní systém má za sebou nejen první fázi vývoje, ale již absolvoval půl roku testování na tramvajích v Tampere, kde získáváme obrovská cenná data přímo z provozu. Oproti konkurenčním produktům má náš produkt vyšší hodnotu, že celá trať ve městě je detailně zmapována a celý systém je tak mnohem efektivnější. Antikolizní systém navíc bude možné rozšiřovat o novou funkcionalitu pouze prostřednictvím aktualizace softwaru a nebude nutné měnit senzorické sady. Dopravním podnikům přinese značné finanční úspory. Michal Mrázek, softwarový inženýr autonomních technologií ve skupině Škoda.”

ŠKODA GROUP antikolizní systém

JAK SYSTÉM FUNGUJE?
Nový antikolizní systém Škoda Group vytvoří před tramvají virtuální tunel, ve kterém detekuje všechny statické i dynamické překážky a v případě, že nějakou zachytí, upozorní řidiče a speciální záchrannou brzdu. Celé okolí pozoruje senzorickou sadu, ve které se nachází LiDAR, IMU jednotka a kamera. LiDAR je sledován za 3D mapování v dosahu 100–150 m, a to v horizontálním i vertikálním zorném poli. IMU jednotka dává do systému informace o naklonění vozidla a pomáhá tedy tomu, že výstup senzorů antikolizní systém je srovnaný dle profilu trati. Kamera poskytuje 2D snímky ve vysokém rozlišení, které zachytí více detailů.

Antikolizní je možné doplnit i o další funkce, a tím ho přizpůsobit na míru systému jednotlivých zákazníků. Jednou z možností je například přizpůsobení signalizace pro řidiče tak, že její zvuk bude záviset na ohrožení kolize atp.

Škoda Group plánuje antikolizní systém uvést na trh v roce 2023. Tým ale jeho příběh nekončí. V současné Škodovce s dalšími společnostmi v rámci skupiny PPF na vývoji první autonomní tramvaje, jejíž zkušební provoz by měl započít v horizontu několika let na uzavřeném okruhu v Plzni. Vývoj antikolizního systému tak bude pokračovat dál směrem k realizaci tramvaje budoucnosti.

Zdroj zprávy: ŠKODA GROUP a.s.
Škoda Transportation