Od pondělí se rozvolní i ve zbývajících krajích, prodlouží se kompenzační bonus a covidové programy

covid-19

Od pondělí 10. května se vzhledem ke zlepšení epidemické situace sjednotí pravidla pro školní docházku, sportování dětí a další aktivity po celé republice. Skončí tak přísnější opatření, která dosud platila pro většinu krajů. Finální podobu mimořádných opatření platných od příštího týdne schválila vláda na jednání ve čtvrtek 6. května 2021. Rozhodla také o prodloužení kompenzačního bonusu a podpůrných programů Covid 2021 a Covid – Nepokryté náklady.

Od 10. května se do škol v celé republice vrátí v rotační výuce žáci 2. stupně základních škol, nižšího stupně šestiletého a osmiletého gymnázia a žáků prvních čtyř ročníků osmiletého vzdělávacího programu konzervatoře a obnovena bude i klinická a praktická výuka všech ročníků vysokých škol. Otevřena budou i střediska volného času pro děti a bez omezení budou moci fungovat mateřské školy a dětské skupiny a k organizovanému sportu se budou moci vrátit děti do 18 let.

Stejně tak budou zpřístupněna muzea, galerie, hrady, zámky a další objekty, budou se moci otevřít výstaviště a veletrhy a celorepublikově budou platit všechny další změny, která vláda předběžně schválila už v pondělí. Původně sice uvažovala, že se zatím nebudou týkat Jihočeského a Zlínského kraje a kraje Vysočina, ale zlepšení epidemické situace nakonec umožnilo uvolnění opatření i v nich.

Kromě již avizovaných změn vláda odsouhlasila i další dílčí úpravy v protiepidemických opatřeních, platné od pondělí. U závodního stravování a dalších obdobných neveřejných stravovacích zařízení skončí povinnost, aby u jednoho stolu seděl jen jeden strávník a u delších stolů musel být mezi lidmi mechanické zábrany šíření kapének. U zájmových kroužků a podobných aktivit se zvyšuje počet povolených osob v místě ze dvaceti na třicet a pro děti do 6 let bude obecně platit výjimka z povinnosti absolvovat povinné testy na covid-19 tam, kde je to jinak nařízeno.

koronavirus

V souvislosti s přijatými změnami končí i ve zbývajících regionech povinnost zajišťovat péči o děti zaměstnanců vybraných profesí a od pondělí se také rozvolní i pravidla pro pobyt v lázních. Lázeňskou kúru budou moci absolvovat všichni občané ČR a EU a rezidenti s alespoň přechodným pobytem v České republice. Podmínkou pro poskytnutí lázeňské péče bude předložení platného PCR testu, případně doklad o kompletním očkování nebo o prodělaném covidu-90 v posledních třech měsících. Ubytováni budou moci být pouze po jednom na pokoji s výjimkou členů jedné domácnosti.

Vláda také souhlasila se změnou mimořádného opatření, které upravuje podmínky karantény a izolace osob, jež se nakazily nebo přišly do styku s osobami nakaženými nebezpečnými mutacemi koronaviru. Od zítřka se rozšiřuje povinnost zůstat v izolaci a karanténě 14 dnů a zakončit ji negativním PCR testem kromě osob ohrožených jihoafrickou mutací také o osoby, které přišly do styku s mutací brazilskou a indickou.

Vláda projednala také prodloužení podpůrných programů pro podnikatele a živnostníky. Prodloužení se týká dotačních programů Covid 2021 a Covid – Nepokryté náklady a také kompenzačního bonusu. V případě programu Covid 2021 bude prodlouženo rozhodné období v první výzvě programu na čtyři měsíce, tedy od 11. ledna 2021 do 9. května 2021. V případě programu Covid – Nepokryté náklady bude vyhlášena druhá výzva programu s rozhodným obdobím od 1. dubna do 31. května. Zároveň bude žadatelům v programu Covid 2021 umožněno následně žádat o podporu ve druhé výzvě programu Covid – Nepokryté náklady, přičemž poměrná část vyplacená žadateli v programu Covid 2021 (od 1. dubna 2021 do 9. května 2021) bude snižovat základ pro výpočet výsledné výše dotace v programu Covid – Nepokryté náklady. Více v tiskové zprávě Ministerstva průmyslu a obchodu.

V případě kompenzačního bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné, společníky malých společností s ručením omezeným a tzv. dohodáře vláda rozhodla o stanovení čtvrtého bonusového období odpovídajícího kalendářnímu měsíci květnu 2021. Maximální výše kompenzačního bonusu činí 1 000 korun za den, v případě osob činných na základě dohody jde o výši 500 korun za den. Vláda zároveň rozhodla o kompenzaci dopadů kompenzačního bonusu na veřejné rozpočty. Z rozpočtové kapitoly Prostředky na podporu podnikání vyčlenila až 5,75 miliardy korun na příspěvek obcím a krajům, který bude zmírňovat dopady zákona o kompenzačním bonusu pro rok 2021. Podrobnosti naleznete v tiskové zprávě Ministerstva financí.

Kabinet se zabýval také problematikou testování dětí, žáků a studentů ve školách a školských zařízeních. Vláda jednak vyslovila souhlas s využitím až 100 milionů korun na pokrytí výdajů spojených s činností škol v souvislosti s mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví, kterým se nařizuje plošné a pravidelné testování dětí, žáků, studentů a zaměstnanců mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol a školských zařízení. Tyto finanční prostředky může Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy poskytnout těm školám, které si testování žáků a zaměstnanců zajistí samy formou PCR testů. Ministerstvo v těchto případech proplatí zřizovateli 200 korun na žáka či zaměstnance otestovaného PCR metodou.

Vláda zároveň souhlasila s přijetím daru, který Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy nabídla společnost Kaufland Česká republika. Jedná se o 300 000 kusů sad antigenních testů pro sebetestování, které mají pomoci českému školství překlenout přechodný nedostatek antigenních testů na plošné preventivní testování žáků, studentů a zaměstnanců škol a školských zařízení vzniklý kvůli neúspěchu výběrového řízení na jejich dodavatele. Ministerstvo tyto testy rozešle bezplatně do škol, které hlásí, že jich nemají dostatek.

Výsledky jednání vlády naleznete zde.

Informační materiály k rozvolňování obchodu a služeb, testování ve firmách a při využívání služeb, podpoře firem i OSVČ či aktuálních omezeních podnikání jsou k dispozici tady.

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
MPO logo