OMNIPOL podporuje vědecký vzdělávací experiment

omnipol

Společnost OMNIPOL daruje 50 kusů stratosférických balonů, které budou hlavním završením projektu Dotkni se vesmíru organizovaném platformou Steam Academy.

Díky tomuto projektu bude mít možnost 45 týmů ze škol různých kategorií vypustit vlastní stratosférický balon do výšky 30 km. Týmy si během osmi měsíců sestaví, naprogramují, a nakonec vypustí balon s meteorologickou sondou. Žáci a studenti se aktivně zapojí do koordinace vědeckého experimentu a v praxi si osvojí dovednosti i znalosti napříč předměty. Na jaké konkrétní ze stanovených témat jednotlivé týmy své bádaní zaměří, je čistě na jejich výběru. Jeden z testovacích letů úspěšně proběhl 12. května v ranních hodinách.

„Vzhledem k faktu, že se v této oblasti dlouhodobě pohybujeme, velmi nás tento projekt zaujal. V edukaci dalších generací spatřujeme obrovský přínos do budoucna, proto pro nás byla podpora téměř samozřejmostí,“ řekla Marika Přinosilová, ředitelka marketingu společnosti OMNIPOL a dodává: „Balony jsou již v praxi osvědčené, stejný typ jsme v minulosti dodávali také Českému hydrometeorologickému ústavu, a to ve spolupráci se společností TOTEX Corporation“, Japan.

Samotný projekt byl zahájen v březnu letošního roku, na podzim pak experiment vyvrcholí vypuštěním 45 stratosférických balonů s meteorologickými sondami v několika etapách nad Prahu. Pomocí sond si jednotlivé týmy například změří teplotu vzduchu ve výšce 30 km nebo si díky fotografiím z kamery na vlastní oči ověří, že Země je kulatá. V rámci doprovodných aktivit partnerů projektu se žáci mohou účastnit odborných přednášek od Ústavu jaderné fyziky nebo platformy Planetum.

Plánování projektu zahrnovalo poměrně náročný technický vývoj. Organizační tým navrhl a nakreslil veškeré technické výkresy, zajistil elektronické součástky a vyrobil meteorologické sondy i balonové konstrukce. Nejdůležitější část meteorologické sondy – je soubor čidel, která budou měřit teplotu, tlak a vlhkost, byla podle plánů vývojářů vyrobena až na Tchaj-wanu. Uvnitř sondy je i kamera, která pořídí každých 15 vteřin snímek, takže studenti mohou vyfotit zakřivení planety Země.

Věda a výzkum jsou nedílnou součástí českého prostředí a důležitým odkazem pro budoucnost. Jejich rozvoj plně podporuje také společnost OMNIPOL prostřednictvím svých dceřiných společností ERA a MESIT.

Více informací o projektu naleznete na www.dotknisevesmiru.cz

Zdroj zprávy: OMNIPOL a. s.