On-line výuka ve školách přináší komplikace, ale i nové příležitosti

čez virtuální prohlídky

Už více než 55 tisíc školáků a středoškolských studentů se virtuálně vydalo do útrob různých typů elektráren. Školy účastí na živých virtuálních prohlídkách nejen reagují na omezení možných exkurzí, ale také podle pedagogů ve výrazně větší míře využívají možností on-line, případně kombinované výuky.

čez virtuální prohlídky

Karanténa, nebo hybridní výuka, do které se část dětí připojuje prostřednictvím internetových platforem, se stala realitou už v minulém roce, a to především v důsledku lockdownu a fyzického uzavření škol. Objem on-line výuky během pandemie pravidelně roste při jednotlivých vlnách. Podle pedagogů je distanční výuka obecně náročnější, pro řadu z nich ale představuje i rozšíření možností výuky.

čez virtuální prohlídky

 

„Zvlášť začátky byly hodně náročné. Děti se ale dokáží přizpůsobovat docela rychle. A navíc se tady otevřely nové možnosti. Třeba v hodině fyziky živě projít jadernou elektrárnu,“ vysvětluje učitelka chemie, Kamila Zvědělíková ze Základní školy Dobřichovice.

Program „Virtuálně v elektrárně“ odstartoval ČEZ v roce 2021, kdy kvůli pandemii musel na půl roku zrušit exkurze do elektráren a uzavřel infocentra. Prostřednictvím programu je možné se podívat do nejstřeženějších prostor českých jaderných elektráren, nebo útrob např. vodní elektrárny. Zájem ze strany škol překonal původní očekávání.

čez virtuální prohlídky

 

„Jsme škola z Ostravy a do Temelína je to pro nás na výlet daleko. Takhle jsme se tam přenesli během pár sekund a průvodci nám představili i místa, kam se běžně nedostanou ani zaměstnanci elektrárny,“ doplňuje fyzikářka Hana Dušková ze Základní školy Šeříková z Ostravy-Výškovic.

Zájem o virtuální návštěvy elektráren a výklad související s výrobou elektřiny překvapivě nepolevil ani ve školním roce 2021/2022, kdy školáci a studenti opět usedli do lavic. I proto ČEZ rozhodl o jejich obnovení.

čez virtuální prohlídky

 

„Zatím jsme odbavili téměř 2000 tříd, a v souvislosti s aktuální další covidovou vlnou a rostoucím počtem dětí a tříd v karanténách vnímáme mimořádný zájem. Proto jsme se rozhodli s on-line prohlídkami pokračovat i v průběhu února,“ říká vedoucí infocenter Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková.

Samotné prohlídky jsou zdarma a probíhají prostřednictvím MS Teams. Primárně jsou určeny školám, i běžná veřejnost má ale příležitost se zdarma přihlásit na několik termínů, které jsou zároveň streamované na Facebooku Skupiny ČEZ. Více informací naleznou zájemci na www.virtualnevelektrarne.cz.

Zdroj zprávy: ČEZ, a.s.
ČEZ