Online Noc vědců na VUT přiblíží dorozumívání robotů nebo spolupráci s člověkem

Letošní mimořádný ročník Noci vědců zastihl odborníky na Vysokém učení technickém připravené a zájemci si tak můžou v teple domova pustit téměř dvě desítky videí, ve kterých vědci srozumitelně a názorně vysvětlují novinky a projekty, na kterých pracují. Protože je letošním tématem Člověk a robot, robotické stroje uvidí diváci v roli tiskařů, barmanů, ale i kreslířů. Vše vyvrcholí 27. listopadu online streamovaným programem z fakult.

Autor: Noc vědcůLetošní Noc vědců se věnuje robotice. | Autor: Noc vědců

Umělé inteligence využívají například odborníci z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií. Ti se zabývají propojením chytrých žárovek, žaluzií nebo dveří do inteligentní domácnosti ovládané hlasem. Chytrý systém řídící domov by se měl časem sám naučit zvyky členů domácnosti a s předstihem ráno zapnout topení a dát ohřát vodu na kávu. Stejně tak umí inteligentní domácnost rozpustit sníh na příjezdové cestě do garáže nebo majitele upozornit na vloupání v době dovolené. Ve videu technici principy představí na miniatuře rodinného domku.

 Autor: Igor ŠefrChytrá domácnost ovládaná hlasem je úspěšným projektem odborníků z FEKT VUT. | Autor: Igor Šefr

Robota jako lidského partnera a pomocníka představí hned několik videí. Robotická ruka na Fakultě strojního inženýrství běžně slouží například k tisku nábytku z nových materiálů. Její ohebnost a schopnost přesné manipulace se ale technici ve videu rozhodli demonstrovat kreslením na tabuli po boku dítěte.

Noc vědců VŠB

Kolaborativního robota uvidí diváci také při hraní vzdušného hokeje. Celou hru postavili studenti z Fakulty strojního inženýrství a výsledkem je robot, herní stroj, který zastává pozici jednoho z hráčů. Dokáže vidět, a kromě vlastní hokejky má také promyšlenou strategii.

Jak spolu budou roboti komunikovat v budoucnu? Možnou odpověď dává video z laboratoře elektrotechniků. Ti mění zvukové signály na světlo a doufají, že jednou budou pomocí světlometů spolu komunikovat nejen roboti nebo samořiditelná auta mezi sebou, ale že budou moci získávat informace třeba z okolí. Při projetí kolem veřejného osvětlení by tak mohl automobil rychle získat informace o svém okolí.

Otázkami spojenými s roboty a naší společnou budoucností se zabývá také epizoda podcastu Technicky vzato. V podcastu Vysokého učení technického se špičkový odborník na robotiku z VUT zamýšlí například nad tím, zda nám roboti vezmou v budoucnu práci. A zda je to špatně.

Všechna videa z VUT jsou od 15. listopadu dostupná v playlistu na YouTube nebo na stránkách Noci vědců. 27. listopadu se pak uskuteční i živé online přenášené prohlídky, vědecké show a přednášky. Více informací najdete na webu akce.

Zdroj zprávy: VUT Brno
VUT Brno