Ostravská huť LIBERTY zaměstnává přes 700 žen, které díky moderním technologiím pracují i v nejnáročnějších provozech

Každý osmý pracovník v huti LIBERTY Ostrava je žena. Ty dnes boří mýty o těžkém průmyslu a o tom, co se v minulosti bralo jako tradičně mužská práce. Už dávno nezastávají jen pracovní pozice v administrativě či laboratořích, ale stále více se uplatňují i v těch nejnáročnějších provozech, jakými jsou třeba ocelárna nebo koksovna. Svou roli hraje také rozvoj moderních technologií, které jinak fyzicky náročnou práci více zpřístupní. Ocelářství tím získává na atraktivitě a stává se stále zajímavějším místem pro budování kariéry i pro ženy.

„Ženy jsou nedílnou součástí naší huti odjakživa a my si jejich práce velmi vážíme. K Mezinárodnímu dni žen jsme proto pro naše kolegyně přichystali dárek na důkaz toho, že si tak nějak lidsky uvědomujeme, že skloubit pracovní povinnosti s péčí o rodinu, si zaslouží ocenit. Za současných okolností snad ještě více než kdy jindy,“ říká Václav Habura, člen představenstva LIBERTY Ostrava.

V LIBERTY Ostrava aktuálně pracuje 5 840 zaměstnanců, z toho 725 žen. Díky postupné modernizaci a automatizaci výrobních procesů ženy působí i přímo ve výrobě, kde jsou zastoupeny ve všech provozech. Uplatňují se například jako jeřábnice, železničářky, ale také jako koksařky, valcířky kovů, elektrikářky, zámečnice, soustružnice kovů i strojnice energetických zařízení nebo jsou součástí místního hasičského sboru.

liberty mdž

„Práce strojvedoucí – železničářky je zajímavá a rozmanitá,“ popisuje své povolání Ivona Krejčí ze závodu Doprava, která je historicky první ženou zastávající tuto profesi v huti. „Během dvanáctihodinové směny mám za úkol co nejlépe plnit požadavky výroby, proto jsem v neustálém kontaktu s četařem a výpravčím. Při jízdách a obzvláště při posunech musíme být neustále ostražití, aby nedošlo k žádné nehodě. Proto je fajn, že mám kolem sebe kolegy, s kterými si vzájemně důvěřujeme a můžeme se jeden na druhého spolehnout. Jsem moc ráda, že mohu v huti dělat to, co mě baví.“

Huť se snaží podporovat ženy v lepším sladění pracovního a osobního života a posílit jejich ambice aspirovat na vyšší pozice. Nabízí proto ženám různé rozvojové programy, jejichž součástí je například mentoring, koučink a kurzy měkkých dovedností. Dlouhodobě podporuje i zapojení žen na rodičovské dovolené do pracovního procesu. Umožňuje jim spolupracovat na projektech například prostřednictvím práce z domu a po celou dobu jim dává možnost se dále rozvíjet a vzdělávat, aby po skončení rodičovské dovolené mohly plynule navázat na pracovní proces.

Zdroj zprávy: Liberty Ostrava a.s.
Liberty Ostrava