Oživení ekonomiky je a bude pomalejší

Podle aktuální podzimní predikce Svazu průmyslu a dopravy (SP ČR) česká ekonomika letos nakonec poroste pomaleji, než se původně očekávalo, s odhadovaným růstem reálného HDP maximálně 1,2 %. Růst pro rok 2025 je odhadován na 2,7 %. Dlouhodobé vyhlídky brzdí například vysoké náklady na energie, globální rizika či přetrvávající nejistoty v průmyslové produkci. Naopak inflace se stabilizuje, pro rok 2024 se očekává ve výši 2,5 %, pro příští pak 2,2 %.

spčr predikce listopad 2024

“Vidíme jen velmi mírné oživení ekonomiky, které je pomalejší, než se původně očekávalo. Revidovali jsme proto odhad růstu HDP pro letošní rok na 1,2 %, pro příští rok 2,7 %. Jedním z důvodů jsou negativní výsledky průmyslové produkce, která letos za prvních osm měsíců poklesla a za celý rok se bude pohybovat v záporných desetinách. Situace ve firmách zůstává komplikovaná, neboť například vysoké ceny energie komplikují jejich konkurenceschopnost. Dle našich posledních šetření ani očekávání pro nejbližší měsíce nejsou příliš optimistická, ačkoliv máme firmy a sektory, kterým se stále daří,” uvedl Martin Jahn, viceprezident SP ČR.

Vysoké náklady a nedostatek odborníků brzdí růst českých firem
Český průmysl čelí několika výzvám. Mezi hlavní problémy patří vysoké ceny energie, administrativní zátěž a nedostatek kvalifikované pracovní síly. Průmyslová produkce letos poklesne o 0,4 %, zatímco v roce 2025 by mohla vzrůst o 1,8 %. Energeticky náročná odvětví zůstávají pod tlakem vysokých nákladů, což brzdí jejich konkurenceschopnost.

„Pro energeticky náročné sektory potýkající se v mezinárodním srovnání s vysokými cenami energie je třeba tuto konkurenční nevýhodu ČR zmírnit. Pro zajištění vyšší přidané hodnoty firem musí být funkční podpora aplikovaného průmyslového výzkumu, například ve formě atraktivních daňových odpočtů na VaV, podpůrných programů či podmínek spolupráce s výzkumnými organizacemi,“ řekl Bohuslav Čížek, hlavní analytik SP ČR.

Firmy se také navzdory snahám o rekvalifikace a vzdělávání i nadále potýkají s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Ze společného průzkumu SP ČR a ČNB vyplývá, že v roce 2024 očekávají firmy růst mezd zhruba o 5 %. Vidíme, že skutečný nárůst mezd v celé ekonomice bude nakonec o něco vyšší a lze předpokládat, že růst bude pokračovat i další rok, kdy dojde i ke zvýšení minimální mzdy. Meziročně se zvýší o 10 %, což sice zvyšuje kupní sílu domácností, ale zvyšuje náklady firmám. To spolu s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků omezuje možnosti růstu a investic.

Investiční klima zůstává opatrné kvůli nejistotám v ekonomickém vývoji
Investiční aktivita je pro letošní rok odhadována jen na mírný růst 0,5 %, což ukazuje na opatrnost firem v nejistém ekonomickém prostředí. Pro rok 2025 se předpokládá růst investic o 3,4 %, ale závisí to zlepšení celkového investičního klimatu. Firmy mají totiž obavy z nejistého vývoje stále poměrně slabé domácí i zahraniční ekonomiky. Příliš oslnivý není totiž ani vývoj v Evropě a poklesy ekonomiky a průmyslu vidíme v Německu, do kterého směřuje až třetina vývozu. Výsledky německé ekonomiky jsou tedy pro nás klíčové, a přestože je český export prozatím stabilní, ekonomická stagnace Německa může český vývoz dále negativně ovlivnit. .

Kroky pro silné české hospodářství
„Pokud chceme dále růst, musíme pro to vytvářet podmínky,“ zdůraznil Martin Jahn. Svaz průmyslu a dopravy proto navrhl tři hlavní kroky pro posílení českého hospodářství:

  1. konkurenceschopné ceny energie a posilování energetické soběstačnosti,
  2. podpora investic a inovací prostřednictvím stabilní alokace prostředků na průmyslový výzkum a vývoj,
  3. zatraktivnění daňových odpočtů a efektivnější čerpání evropských fondů, průmyslová transformace s přechodem na zelené technologie a podporu průmyslu.

Kompletní analýza je k dispozici zde.

spčr predikce listopad 2024

Zdroj zprávy: Svaz průmyslu a dopravy ČR
Svaz průmyslu

 

 

 

Další užitečné dokumenty ke stažení zdarma najdete v naší MANAŽERSKÉ KNIHOVNĚ