Památka Československých Pilotů RAF uctěna u památníku Okřídleného lva

omnipol

16. srpna 2021 se v Praze konal u památníku Okřídleného lva konal pietní akt k 76. výročí návratu československých RAF pilotů po Druhé světové válce zpět do rodné země. Pietního aktu se účastnily delegace z Česka, Slovenska, Velké Británie a Polska, aby složily poctu těmto 2513 letcům, kteří v cizí zemi bojovali za svou vlast. Jejich osudy nyní ožijí i v novém dokumentárním filmu, který bude uveden do kin v roce 2022.

Opravdoví hrdinové
„Českoslovenští letci, kteří bojovali s RAF v Boji o Británii a ve zbytku Druhé světové války byli proslulí svou statečností a svými dovednostmi,“ zmiňuje plk. David Catmur, britský přidělenec obrany v České republice. „Jejích britští kolegové je obdivovali a nacističtí nepřátelé, kteří okupovali jejich zemi, se jich báli. Zaslouží si náš obdiv a naše díky. Památník Okřídlený lev, který zdejší britská komunita věnovala Praze, se postavil, abychom na ně nikdy nezapomněli.“

Nový dokumentární film „Nahoře i dole“ bude vyprávět příběh československých letců skrze archivní, i doposud nepublikované, filmové materiály. Film produkuje společností NOW Productions a získal podporu Státního fondu kinematografie. V kinech bude uveden v létě 2022, poté na začátku roku 2023 u koprodukčních partnerů v České a Slovenské televizi.

Část financování filmu šla také z fondu Okřídleného lva, který vybíral peníze na instalaci dvoumetrové bronzové sochy Okřídlený lev na Pražském Klárově v roce 2014.

„Památník Okřídleného lva dělá čest památce těchto hrdinů,“ říká Gordon Lovitt, producent NOW Productions. „Náš film ukazuje osudy těchto letců a sleduje jejich život ve vzduchu i na zemi ve Velké Británii a napříč Evropou. Příběh československých letců, zaměřený na lidskost těchto mladých mužů, nás provede Západní i Východní frontou druhé světové války.“

Památník Okřídlený lev byl financovány z darů britské komunity žijící v České republice, která tak chtěla vyjádřit svoje poděkování pilotům za jejich službu v RAF. Památník byl odhalen v roce 2014 sirem Nicholasem Soamesem, bývalým poslanec britského parlamentu a vnukem britského premiéra Sira Winstona Churchilla.

Letošního pietního aktu se u památníku Okřídleného lva zúčastnili mimo jiné i předseda senátu Miloš Vystrčil, poslankyně Jana Černochová, zástupce velitele Vzdušných sil Petr Lanči, starosta Prahy 1 Petr Hejma, radní HMP Jan Chabr a zástupci z britské, slovenské i polské ambasády.

Nikdy na ně nezapomeneme
Dokumentární film je jen poslední z dlouhé řady iniciativ, které následovaly odhalení Okřídleného lva v roce 2014. Příběhy českých letců jsou také vyobrazeny v ilustrované knize a v červnu 2019 měly výstavu v Pražském národním muzeu, která se jmenovala „Rytíři nebes“. V listopadu 2017 byla pod památníkem odhalena pamětní deska, na které jsou uvedena jména všech 2513 letců, kteří bojovali za RAF.

„Příběh těchto českých a slovenských letců je plný obětavosti, kamarádství a neskutečné odvahy,“ říká generálmajor Petr Mikulenka, velitel Vzdušných sil. „Zatímco jejich vlast byla okupována nacisty, oni za ní bojovali v cizí zemi. Nikdy se nevzdali. Proto na ně nikdy nezapomeneme.“

Zdroj zprávy: OMNIPOL a. s.
omnipol