PBS představuje modernizovaný motor PBS TJ80M s vylepšeným tahem a nízkou hmotností

PBS TJ80M

PBS TJ80M je malý proudový motor určený pro bezpilotní letecké aplikace (UAV), včetně cvičných terčů, víceúčelových bezpilotních nosičů RC (Remote Carriers) a dalších druhů bezpilotních letounů. Sériovou výrobu motoru TJ80M plánuje PBS odstartovat v druhé polovině roku 2022. Na světové trhy byl uveden na Mezinárodním veletrhu obranného průmyslu (IDEF), který se konal 17. srpna 2021 v tureckém Istanbulu.

PBS TJ80M

Hlavní výhodou motoru je vynikající poměr tahu 1 200 N ku hmotnosti 12,8 kg včetně příslušenství, zatímco čelní průměr motoru zůstal oproti původní verzi s označením PBS TJ80 nezměněn (235 mm). Modernizovaná varianta motoru obsahuje řadu konstrukčních úprav v oblasti nového palivového systému, průtočných částí, modernizovaný kompresorový stupeň a vylepšená axiální turbína.

PBS TJ80M

PBS je s více než 200letou tradici jednou z nejdéle působících strojírenských značek na světovém trhu. Zaměřuje se na výrobu turbínových pohonných jednotek pro letectví, energetiku či dopravní průmysl, dodávky a servis parních a expanzních turbín. Řadí se rovněž k předním evropským dodavatelům přesných odlitků ze superslitin na bázi niklu a kobaltu. PBS je renomovaným výrobcem proudových motorů pro využití v UAV s tahem 400 až 1500 N, dále výrobcem pomocných energetických jednotek (APU) a klimatizačních systémů letadel (ECS). Hlavní předností motorů PBS je výjimečný poměr výkon – hmotnost, díky čemuž se řadí ke špičce na světovém trhu.

Zdroj zprávy: PBS Group, a. s.
První brněnská strojírna