PBS v čele konsorcia českých firem, které podepsalo smlouvu s Lockheed Martin

Konsorcium složené ze tří českých společností – výrobce hi-tech letecké techniky PBS Velká Bíteš, lídra v aditivní výrobě ONE3D a špičkového výzkumného Centra HiLASE Fyzikálního ústavu AV ČR – slavnostně podepsalo smlouvu o spolupráci s přední americkou společností v leteckém a obranném průmyslu Lockheed Martin.

pbs lockheed Martin f-35

Předmětem čtyřstranné smlouvy je spolupráce na vývoji a kvalifikaci alternativního výrobního procesu pro výfukovou mřížku integrovaného energetického modulu (integrated power package exhaust Screen) letounu F-35. Cílem je zapojit se do dodavatelského řetězce F-35, který tvoří globální společnosti podporující tento program.

Pouze technologicky nejvyspělejší společnosti, které musí projít složitým certifikačním procesem, mohou uspět a podílet se na tomto programu. Konsorcium PBS-ONE3D-HiLASE si klade za cíl dosáhnout kvalifikace do roku 2029 s potenciálem stát se součástí dodavatelského řetězce společnosti Lockheed Martin.

pbs lockheed Martin f-35

V projektu budou uplatněny nejmodernější technologie, jakými jsou aditivní výroba, laserové zušlechťování povrchů a pokročilé tepelné zpracování ve vakuové peci. Výsledkem bude inovativní výroba speciálního komponentu, který je součástí letounu F-35.

pbs lockheed Martin f-35

Smlouvu v rezidenci velvyslance Spojených států amerických v Praze J. E. Bijana Sabeta osobně podepsali Pavel Čechal za PBS GROUP, Tomáš Dokoupil za ONE3D, Michael Prouza za Centre HiLASE and David Baker za Lockheed Martin.

pbs lockheed Martin f-35

„Spolupráce s takovým lídrem v leteckém a obranném průmyslu, jako je Lockheed Martin, představuje pro PBS Group a celé konsorcium obrovský úspěch a významný krok vpřed. Tato spolupráce nejen posílí povědomí o našich společnostech, ale také nám otevře dveře k účasti na jednom z nejvýznamnějších leteckých projektů v celosvětovém měřítku,“ říká Milan Macholán, generální ředitel a předseda představenstva společnosti PBS Velká Bíteš.

pbs lockheed Martin f-35

Holdingová společnost PBS GROUP a. s., výrobce letecké techniky, je synonymem pro inovace v oblasti vysoce přesného strojírenství. Společnost je renomovaným výrobcem proudových motorů s tahem 400 až 3400 N pro využití především v oblasti bezpilotních letounů (UAV), dále výrobcem pomocných energetických jednotek (APU) a klimatizačních systémů letadel (ECS). Řadí se rovněž k předním evropským dodavatelům přesných odlitků ze superslitin na bázi niklu a kobaltu a rovněž komponentů pro kryogeniku. www.pbs.cz

ONE3D je český lídr v oblasti vývoje a výroby produktů pomocí aditivní výroby. Inovujeme výrobu v odvětvích defense, automotive, strojírenství, a aerospace. V současnosti ONE3D spolupracuje jak s předními firmami, tak s výzkumnými organizacemi. Profesionálové z oddělení R&D patří ke špičkám z akademické sféry. Zákazníkům tak pomohou nejen s výrobou, ale také s inovací. www.one3d.cz

Centrum HiLASE je špičkové výzkumné centrum, jež propojuje excelentní vědecké výsledky s požadavky průmyslu, a tím poskytuje inovativní laserové technologie a řešení přinášející přímý užitek pro ekonomiku i společnost. www.hilase.cz

Zdroj zprávy: PBS GROUP a.s.
První brněnská strojírna