Piloti Vzdušných sil SR vyzkoušeli nový cvičný letoun L-39NG

Nový cvičný proudový letoun L-39NG českého leteckého výrobce AERO Vodochody AEROSPACE navštívil tento týden Leteckou základnu Sliač na Slovensku, aby absolvoval několik letů se smíšenou česko-slovenskou posádkou. Cílem bylo předvést letové vlastnosti letounu a ukázat jeho schopnosti pro výcvik budoucích pilotů slovenských stíhacích letounů F-16.

Letoun L-39NG přistál na základnu ve Sliači v neděli 18. dubna. V následujících dnech proběhly celkem tři lety vždy s jedním z pilotů Aera a jedním slovenským pilotem v kokpitu. Kromě továrních pilotů a pozemního personálu dorazila na leteckou základnu ve Sliači také početná delegace manažerů a techniků společnosti Aero Vodochody, aby prezentovala komplexní nabídku strategické spolupráce ve výcviku vojenských pilotů mezi Českou republikou a Slovenskem.

L-39NG

„Nabízíme Slovenku strategickou spolupráci, jejíž součástí je pořízení osmi letounů L-39NG. Naše řešení by zajistilo větší soběstačnost ve výcviku budoucích pilotů F-16 a zároveň by přineslo významnou úsporu finančních nákladů na tento výcvik. Silným argumentem je také nabídka rozsáhlé průmyslové spolupráce na výrobě letounu L-39NG,“ popsal Zdeněk Hlačík, ředitel obchodu pro Slovenskou republiku z Aera Vodochody.

L-39NG

„Modernizace techniky ozbrojených sil Slovenské republiky patří ke klíčovým prioritám současného vedení Ministerstva obrany SR. Jedním z plánovaných projektů je také obměna současných cvičných letounů, jejichž životnost postupně končí. Jsme rádi, že mají naši vojáci možnost seznámit se s možnostmi výzbroje přímo při ukázkách či prezentacích, proto oceňuji nabídku společnosti Aero Vodochody předvést její nové cvičné letadlo přímo na letišti ve Sliači,“ uvedl státní tajemník Ministerstva obrany SR Marian Majer.

L-39NG

Dominantní část prezentace L-39NG na základně ve Sliači tvořila technická část. Mezi týmem Aera, jehož součástí byl i šéfkonstruktér L-39NG Jaromír Lang, a zástupci základny proběhla podrobná diskuse o technických parametrech letounu, moderní avionice či nových bezpečnostních systémech letounu. Zástupci Vzdušných sil SR se seznámili s možnostmi využíti technologie Virtual Training System pro výcvik pilotů a plnění taktických misí, a také s klíčovými parametry vyzbrojené verze letounu, která by měla být hotová v prvním čtvrtletí příštího roku.

Více o L-39NG
Letoun L-39NG je moderní a efektivní lehký proudový letoun schopný plnit roli lehkého bitevníku a jednotného a komplexního letounu pro plnohodnotný výcvik pilotů moderních vzdušných sil. Letoun vychází z aerodynamické koncepce původních L-39 s optimalizovanými prvky ke snížení odporu a zvýšení účinnosti, a využívá soudobé technologie výroby a moderní vybavení. Pohon obstarává vysoce úsporný motor FJ44-4M dodávaný s údržbovým systémem TAP Blue, který uživatelům zajišťuje bezprecedentní letuschopnost a predikovatelnost údržbových nákladů. Avionika letounu je připravena pro výcvik budoucích pilotů letounů čtvrté a páté generace a může být do značné míry přizpůsobena požadavkům zákazníka. Letoun je v bojové variantě vybaven pěti závěsníky pro nesení výzbroje. Součástí letounu je i široké spektrum simulačních technologií včetně zapojení do vysoce moderního taktického simulačního centra s cílem zvýšit účinnost výcviku. Strategickým partnerem projektu L-39NG je společnost OMNIPOL, která jej z 50 % spolufinancuje a vlastní.

AERO Vodochody AEROSPACE
AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a vylepšení civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky 11 tisícům letounů, které vyrobilo za sto let své existence, stovkám stále používaných letounů L-39 Albatros sloužících u desítek vojenských provozovatelů i v řadě demo týmů, a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly.

V oblasti civilního letectví Aero spolupracuje s největšími leteckými výrobci na široké škále projektů a je partnerem v několika risk-sharingových programech, kde je zodpovědné nejen za výrobu a montáž leteckých celků, ale také za jejich vývoj.

OMNIPOL
OMNIPOL je investiční a obchodní skupinou s více než osmdesáti pěti lety zkušeností na domácím i mezinárodním trhu. Společnost poskytuje špičková řešení pro obranný a bezpečnostní sektor.

OMNIPOL je vlastníkem dvou dceřiných výrobních společností ERA a MESIT disponujících pokročilými technologiemi, které se zaměřují zejména na pasivní systémy sledování vzdušných, pozemních a námořních cílů, vojenskou komunikaci, letecké přístroje a přesnou strojírenskou výrobu včetně vlastních slévárenských a galvanických procesů. Zabývají se také souvisejícími softwarovými produkty, ale například i kybernetickou bezpečností, a to jak pro vojenský, tak i civilní sektor. Celá skupina OMNIPOL zaměstnává více než 1 400 odborníků, z toho přes 200 zaměstnanců se podílí na výzkumu a vývoji nových produktů.

Zdroj zprávy: AERO Vodochody AEROSPACE a.s.