Podnikatelé i zástupci univerzit míří se Svazem průmyslu do USA

USA

Čtyři desítky tuzemských podnikatelů, zástupců univerzit a výzkumných institucí se dnes vydaly hledat nové obchodní příležitosti do Spojených států amerických. Pod vedením viceprezidentky SP ČR Mileny Jabůrkové doprovází do Washingtonu D.C. a New Yorku místopředsedu vlády pro digitalizaci Ivana Bartoše. Cílem pětidenní cesty je posílit spolupráci v klíčových technologických oblastech, zejména v oblasti umělé inteligence, kybernetické bezpečnosti nebo kvantových technologií.

Washington DC

„Spojené státy americké jsou světovým technologickým lídrem a zároveň dlouhodobým a významným spojencem naší republiky. Toto spojení nabízí českým podnikatelům, výzkumným organizacím a univerzitám unikátní příležitost navazovat a rozvíjet zajímavá partnerství. Do USA vezeme firmy a instituce, které rozhodně mají co nabídnout. Věříme proto, že si účastníci mise odvezou zajímavé vědecké i obchodní kontakty. Naše cesta do Spojených států má také geopolitický význam. Vzhledem k rostoucím mezinárodním hrozbám je nesmírně důležité posilovat bezpečnost, odolnost a obranyschopnost nejen ČR, ale celé EU. Z tohoto důvodu je velmi důležité, aby se naše spolupráce se USA co nejvíce rozvíjela,“ říká Milena Jabůrková, viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR, která podnikatelskou delegaci vede.

washington

„Máme jedinečnou příležitost ukázat, že Česká republika je zemí s velkým inovačním potenciálem a s výbornými výzkumníky, kteří se mohou rovnat světové špičce,“ dodává místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš.

Čtyřicítku českých exportérů čeká pět dní nabitých byznysovým programem a prohlídkami špičkových technologických firem. Delegace se nejprve vydává do Washingtonu D.C. V hlavním městě Spojených států amerických ji čeká mimo jiné návštěva technologického a inovačního centra AWS a Cyber Range IBM. Ve středu se pak delegace přesouvá do New Yorku, kde se zástupci firem můžou těšit na speciální „bootcamp“ zaměřený na české výzkumníky, byznys lídry i startupy.

new york

Podnikatelská mise se kromě toho detailněji zaměří i na kvantové technologie a umělou inteligenci. Ty hrají stále důležitější roli nejen ve vědě a výzkumu, ale také v byznysu. Firmy proto během pobytu v New Yorku ve čtvrtek navštíví výzkumné centrum IBM TJ Watson, které je zaměřeno na AI a kvantové technologie a kde je umístěn v současné době nejvýkonnější kvantový počítač na světě. Některým účastníkům by tato návštěva mohla přinést zajímavou inspiraci i důležité kontakty.

„Podnikatelská mise do USA představuje pro mne a Ústav přístrojové techniky skvělou příležitost. V současné době nabývá na významu obor kvantových technologií, na který se v našem ústavu zaměřujeme. V nedávné době navštívila náš ústav také pověřená vyslankyně pro kvantové technologie Spojených států, paní Prineha Narang, a projevila zájem o spolupráci. Rád bych na její návštěvu navázal a věřím, že se mi podaří se obeznámit s podniky i výzkumnými pracovišti, které v oboru působí. Budu také hledat příležitosti k navázání kontaktů a spolupráci ve výzkumu i aplikacích,“ říká Josef Lazar, ředitel Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR.

Podnikatelská mise nabízí ovšem příležitosti i pro firmy z ostatních oborů. A to nejen těch, co by chtěly na americký trh expandovat, ale i podniky, které naopak chtějí nalákat případné investory do Česka. Zaujmout americké partnery chce podobným způsobem například Technologický park Brno.

new york

„Účast na misi do USA je příležitostí, jak ukázat Technologický park a Brno jako skvělé místo pro inovace, které mají mířit do celé Evropy. V Technologickém parku mají sídlo špičkové technologické firmy, proto víme, že každá nově příchozí firma bude v dobré společnosti. Každý zná Silicon Valey v USA, v rámci CEE regionu budujeme Regional Innovation Valey, tedy obdobné inovační údolí a chceme, aby i za Atlantikem o nás věděli,“ říká CEO společnosti Jiří Machát.

new york

SVAZ PRŮMYSLU POMÁHÁ EXPORTÉRŮM UŽ PŘES 30 LET
Podnikatelské mise v doprovodu vysokých představitelů státu organizuje Svaz průmyslu a dopravy ČR již od roku 1993. Za tu dobu Svaz uspořádal celkem 230 podnikatelských misí do více než stovky zemí světa, během kterých pomohl více než 5 500 českým firmám a podnikatelům.

Zdroj zprávy: Svaz průmyslu a dopravy ČR
Svaz průmyslu