Podnikatelská mise Svazu průmyslu míří do Egypta a Izraele

izrael

Navázat či rozvíjet obchodní kontakty v oblasti vodohospodářství, odpadního průmyslu, energetiky nebo vědy a výzkumu. To je cílem šestidenní podnikatelské mise Svazu průmyslu a dopravy ČR, která odletí v sobotu 7. května do Egypta a Izraele. Okolo dvou desítek exportérů tam pod vedením prezidenta Svazu Jaroslava Hanáka doprovodí ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou na její oficiální návštěvě.

„Těší mě, že s novou ministryní životního prostředí Annou Hubáčkovou vyrážíme na podnikatelskou misi do Egypta a Izraele. Máme možnost navázat na tradici cest s exportéry z environmentálních firem, kterou jsme započali s předchozí vládou,“ připomíná Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Pod jeho vedením míří na podnikatelskou misi do Egypta a Izraele zástupci tuzemských podniků, ale také výzkumných center a vysokých škol. V obou zemích na ně čeká podnikatelské fórum s tamními partnerskými organizacemi.

„Cesta do Egypta a Izraele naplňuje mé dvě letošní nejsilnější priority – úspěšné české předsednictví v Radě EU a téma ochrany vod. Program v Egyptě věnuji přípravám na 27. konferenci OSN o změně klimatu, která proběhne v listopadu v Sharm El-Sheikh. Na ní bude mít Česká republika roli předsednické země EU, proto teď v Egyptě povedu řadu přípravných jednání,“ popisuje Anna Hubáčková, ministryně životního prostředí.

Spolu s ní nejprve exportéři navštíví Egypt, z Káhiry se pak po dvou dnech v pondělí 9. května letecky přesunou do izraelského Tel Avivu. „V Izraeli chceme navázat na aktivní spolupráci našich zemí v oblasti ochrany životního prostředí a výměnu zkušeností zejména v oblasti úspor vodních zdrojů, čištění a úpravy vody, v nichž mají Izraelci inspirující nápady. Česká delegace představí řešení a technologie našich firem například v energetice nebo odpadovém hospodářství. Věřím, že tak významně podpoříme prezentaci a aktivity českých firem a jimi dodávaných environmentálních technologií a dále i spolupráci v oblasti akademické sféry, vědy a výzkumu,“ dodává Anna Hubáčková, ministryně životního prostředí.

Exportéři během mise navštíví několik připravovaných nebo dokončovaných projektů z environmentální oblasti. Například novou odvodňovací čerpací stanici DRAIN 7 v deltě Nilu od české společnosti SIGMAINVEST.

„Ve vodohospodářském, odpadním a energetickém průmyslu, zejména v oblasti energií z obnovitelných zdrojů, a také v oblasti vědy a výzkumu v environmentálních technologiích, jsou české firmy na světové špičce. Určitě můžou zahraničním partnerům nabídnout velmi kvalitní produkty, které pomáhají řešit ekologické problémy po celém světě,“ dodává Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

PŘÍLEŽITOSTI VE VODÁRENSTVÍ, EKOLOGII I STROJÍRENSTVÍ
Environmentálnímu zaměření mise odpovídá i její složení. Z velké části se jí účastní firmy, které podnikají právě v tomto oboru. „Od podnikatelské mise očekáváme navázání kontaktů s místními vodárenskými společnostmi, neboť přesná a synchronizovaná měření průtoku a spotřeby vody, která jsou základem pro efektivní nakládání se zdroji pitné vody, by měla být předmětem spolupráce vodárenských společností a vývojových týmů napříč kontinenty,“ vysvětluje Tomáš Ditrt, generální ředitel společnosti RCD Radiokomunikace. Firma pro zákazníky zajišťuje například řešení rádiového spojení v podzemních prostorách, rozsáhlých budovách, silničních a železničních tunelech nebo v metru.

Do Egypta a Izraele míří i DEKONTA, jedna z předních environmentálních společností střední a východní Evropy, která nabízí komplexní balíček ekologických služeb. „Ačkoliv již v obou zemích částečně působíme a máme své zákazníky, vážíme si možnosti být součástí podnikatelské mise. Pod záštitou této prestižní akce bychom rádi navázali nové kontakty se seriózními partnery. Jako velmi hodnotné vidím setkání s řadou potencionálních klientů na jednom místě v rámci B2B jednání, která jsou na programu jak v Egyptě, tak v Izraeli,“ říká Petra Najmanová, vedoucí oddělení Výzkumu a vývoje společnosti DEKONTA.

S Izraelem i Egyptem má Česká republika aktivní obchodní bilanci. Mezi perspektivní obory v Egyptě patří zdravotnický a farmaceutický průmysl, obranný průmysl, vodohospodářský a odpadní průmysl, doprava a infrastruktura, energetika, stavebnictví nebo dovoz potravin. V Izraeli se pak můžou prosadit firmy podnikající v dopravním průmyslu a infrastruktuře, energetice, leteckém průmyslu, ICT či obranném průmyslu.

Například do Egypta ale Česko tradičně vyváží i strojírenské výrobky, což dokládá i účast strojírenské firmy ŽĎAS.

„Cestu vnímáme jako možnost rozšířit naše působení na nových trzích se zajímavým potenciálem. Doufáme, že se budeme moci seznámit s připravovanými investičními strategiemi a současně představíme naše výrobní možnosti jak v oblasti metalurgie, těžkého strojírenství, tak i v oblasti komplexních energetických projektů. Naše účast v této misi je současně i potvrzením faktu, že jsme významným průmyslovým partnerem na české straně,“ říká Pavel Cesnek, generální ředitel společnosti ŽĎAS.

SVAZ PRŮMYSLU BY S EXPORTÉRY RÁD VYRAZIL JEŠTĚ NA FILIPÍNY NEBO DO THAJSKA
Svaz průmyslu a dopravy si uvědomuje, jak je důležitá diverzifikace českého exportu. Po dvou náročných letech pandemie je na ni navíc ideální čas. Proto by Svaz pro podnikatele rád zorganizoval v letošním roce i další exportní výpravy. „Jsem rád, že ministryně životního prostředí vyslyšela náš apel na více podnikatelských misí. V tomto roce bychom se s ní ještě rádi vypravili na Filipíny, ideálně v kombinaci s Thajskem, kde mají velkou šanci na uplatnění firmy, které nabízejí moderní technologie na ochranu životního prostředí. Velice si vážíme dosavadního proaktivního přístupu ministerstva životního prostředí, které jako jeden z mála resortů dostatečně vnímá důležitost podpory českých exportérů prostřednictvím podnikatelských misí,“ připomíná Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Podnikatelské mise jsou přitom běžným nástrojem podpory exportu i v dalších zemích Evropské unie. Úspěšně tuto praxi vykonávají řadu let v Německu nebo Polsku. Svaz průmyslu a dopravy ČR uspořádal pro firmy od roku 1993 už 208 podnikatelských misí do 107 zemí světa. Za tu dobu pomohl navázat obchodní kontakty v zahraničí více než 4 700 firmám.

V loňském roce zorganizoval Svaz průmyslu kvůli doznívající pandemii celkem 5 podnikatelských misí, letos chce toto číslo určitě překonat. Nejbližší mise je v plánu už na začátku června do Spojených států amerických, kam exportéři doprovodí předsedu Senátu Miloše Vystrčila.

Zdroj zprávy: Svaz průmyslu a dopravy ČR
Svaz průmyslu