Podnikatelská mise Svazu průmyslu míří do USA

USA vlajka

Navázat nebo rozvíjet obchodní kontakty v oblasti IT technologií, e-commerce, ekologie nebo strojírenství. To je cílem sedmidenní podnikatelské mise Svazu průmyslu a dopravy ČR, která odletí ve čtvrtek 2. června do Spojených států amerických. Téměř čtyři desítky exportérů pod vedením viceprezidentky Svazu Mileny Jabůrkové doprovodí do Chicaga a Washingtonu předsedu Senátu Miloše Vystrčila na jeho oficiální návštěvě.

Washington DC

Podnikatelská mise Svazu průmyslu a dopravy míří do největší země severoamerického kontinentu po dlouhých 6 letech. Naposledy vzal české exportéry pod patronací Svazu průmyslu na svou oficiální návštěvu USA někdejší místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek na jaře 2016.

„Spojené státy patří mezi trhy, kde se českým firmám daří. Již několik let jsou naším nejvýznamnějším exportním partnerem mimo Evropskou unii a také jednou z nejdůležitějších destinací z pohledu přidané hodnoty exportovaného zboží. Jsme proto rádi, že díky předsedovi Senátu můžeme vzít české podnikatele právě do USA,“ vysvětluje Milena Jabůrková, viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR.

„Současné události nám ukazují, jak je důležité nebýt závislými pouze na několika zahraničních trzích nebo totalitních zemích. Naopak je potřeba hledat spolehlivé obchodní partnery a důsledně se zabývat surovinovou bezpečností. Proto oceňuji, že oficiální delegaci Senátu na návštěvě USA doprovázejí čeští podnikatelé organizovaní Svazem průmyslu a dopravy ČR. Věřím, že tato návštěva bude prospěšná a povede nejen k dalšímu rozvoji bilaterálního obchodu, ale i k upevnění přátelských vztahů mezi Českou republikou a USA,“ říká Miloš Vystrčil, předseda Senátu Parlamentu České republiky.

Na účastníky mise čekají v obou městech podnikatelská fóra, kde budou mít možnost jednat s americkými firmami a institucemi z příbuzných oborů. Ve Washingtonu navštíví například technologická centra společností IBM a Honeywell. Exportéři také na skok zavítají do Richmondu, hlavního města státu Virginie, které nabízí pro zahraniční firmy celou řadu podnikatelských příležitostí. V Chicagu se účastníci mise také setkají s krajanskými spolky a českými akademiky u příležitosti zahájení Konference českých škol v USA.

PŘÍLEŽITOSTI V IT, HI-TECH PRŮMYSLU I STROJÍRENSTVÍ
Spojené státy jsou největší ekonomikou světa s vysokou kupní silou. Ze 70 % se tento vysoce flexibilní trh s více než 300 miliony lidmi opírá o útraty spotřebitelů. Bilaterální obchodní a investiční výměna mezi Českem a USA za posledních 5 let roste. Čeští vývozci jsou navíc při vstupu na americký trh oproti minulosti úspěšnější a sebevědomější. Samotná podnikatelská mise nabízí potenciální příležitosti zejména pro firmy z oblasti hi-tech průmyslu, leteckého a kosmického průmyslu, automobilového průmyslu, zdravotnického průmyslu, technologií obnovitelné energie nebo vývoje IT aplikací, a to zejména v Chicagu.

chicago

 

„Naše směřování do Chicaga je naprosto přirozené, neboť jsme s tímto městem spojeni téměř pupeční šňůrou. A to jak historicky díky úspěšnému podnikateli a starostovi Chicaga českého původu Antonínu Čermákovi, který se nesmazatelně zapsal nejen do dějin města, ale celých Spojených států, tak i díky významné české menšině čítající kolem 200 tisíc lidí. Chicago je navíc městem vynálezců a inovátorů, což se odráží v pulzující technologické i startupové scéně. Tamější startupová komunita zaznamenala vloni nebývalý nárůst. Úspěšné startupy se uplatňují zejména v oblasti softwarových řešení, informačních a finančních služeb či logistice. Jsme přesvědčeni, že zde český byznys má co nabídnout,“ upozorňuje Milena Jabůrková, viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Šanci proniknout na americký trh by mohla využít například firma Retailys, která podniká v oblasti e-commerce. „Aktuálně připravujeme založení entity v USA a v dohledné době i otevření malé kanceláře s cílem pomoci americkým obchodním společnostem při jejich online expanzi do střední Evropy. Česká republika je v oblasti e-commerce velmocí, naše softwarové firmy vyvíjející e-commerce nástroje jsou na vysoké úrovni,“ vysvětluje Petr Heller, zakladatel a jednatel společnosti Retailys.

V navázání nových obchodních kontaktů během podnikatelské mise doufá i společnost Logio, která patří mezi experty v oboru dodavatelských řetězců, v procesech automatizace a digitalizace. „V České republice patří mezi naše klienty největší hráči na poli e-commerce, retailových společností a další. Naše know-how úspěšně exportujeme i do zahraničí. Jsme vděční, že při vstupu na zahraniční trhy můžeme využívat podnikatelské mise organizované Svazem průmyslu a dopravy a věříme, že i tentokrát získáme kontakty na subjekty se skvělými znalostmi trhu v USA,“ říká Vojtěch Cuchý, šéf partnerské sítě Logio.

Americký trh ale představuje pro firmy příležitosti i v tradičních průmyslových odvětvích, jako je například strojírenství. Spojené státy i nadále patří k největšímu trhu se strojírenskými produkty na světě, tamním specifikem je pak poptávka po obráběcích strojích na výrobu zbraní. „Americká administrativa se navíc snaží vrátit zejména automobilovou a leteckou výrobu zpět na území Spojených států, což může přinést zvýšenou poptávku po strojních zařízeních v nových provozech,“ vysvětluje Petr Jonák, člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR, který se podnikatelské mise rovněž účastní.

I proto se na misi do USA vydává kopřivnická TATRA TRUCKS, která má zájem na americký trh v krátkodobém horizontu vstoupit.

„Pro TATRU mají Spojené státy zajímavý potenciál, který může nabídnout těžká terénní nákladní vozidla jak v oblastech civilních, tak obranných. Uvědomujeme si ovšem, že vstoupit na tamní trh má svá úskalí a důležité je získat relevantního amerického partnera. Podnikatelskou misi proto vidíme jako možnost prezentovat naši společnost a vozidla značky TATRA i jako příležitost pro navázání kontaktů, které můžeme pro náš záměr využít,“ říká Vladimír Sokolovský, obchodní manažer TATRA TRUCKS.

Český vývoz do Spojených států podporuje i obchodně-investiční zastoupení ze strany státu, které nabízí firmám významnou pomoc. Nově se například připravuje otevření kanceláře CzechTrade v Texasu. „Je určitě potřeba, abychom dále rozvíjeli a zkvalitňovali transatlantické vazby mezi Českou republikou a Spojenými státy a návazně pak mezi Evropou a americkým kontinentem. Čeští exportéří mají velký zájem pronikat na trhy mimo Evropskou unii. I vzhledem ke zhroucení trhů v Rusku a na Ukrajině je důležité otvírat pro firmy nové obchodní příležitosti ve státech, které jsou dlouhodobě důvěryhodnými partnery. Rozprostření exportu mimo Evropu je proto velmi důležité,“ dodává Milena Jabůrková, viceprezidentka Svazu průmyslu.

SVAZ PRŮMYSLU PODPORUJE ČESKÉ EXPORTÉRY JIŽ TÉMĚŘ 30 LET
Svaz průmyslu a dopravy ČR uspořádal pro firmy od roku 1993 už 208 podnikatelských misí do 107 zemí světa. Za tu dobu pomohl navázat obchodní kontakty v zahraničí více než 4 700 firmám. Po pandemii a v souvislosti s dopady války na Ukrajině navíc přichází ideální doba na to, aby se podpora exportu zaměřila také na oblasti a regiony, kterým stát i firmy dosud věnovaly méně pozornosti.

Svaz průmyslu a dopravy ČR proto průběžně jedná s ministry o podnikatelských návštěvách dalších lokalit, které jsou exportně zajímavé. Pro exportéry Svaz také chystá konzultace s ekonomickými a zemědělskými diplomaty a vedoucími zahraničních kanceláří CzechTrade, a to 9. a 10. června na výstavišti v pražských Letňanech.
Zdroj zprávy: Svaz průmyslu a dopravy ČR
Svaz průmyslu