Podpis společné deklarace s tureckým ministrem obchodu

Vicepremiér Karel Havlíček přivítal na Ministerstvu průmyslu a obchodu svého tureckého partnera, ministra obchodu Mehmeta Muşe. Hlavním cílem cesty tureckého ministra po zemích střední Evropy bylo zajistit podporu pro Turecko před nadcházejícím jednáním Evropské rady o vztazích EU s Tureckem. Ministři rovněž diskutovali o aktuálním stavu obchodně-ekonomických vztahů České republiky a Turecka a příležitostech k jejich dalšímu rozvoji. V tomto kontextu ministři podepsali Společnou deklaraci o zřízení Smíšeného hospodářského a obchodního výboru, jehož cílem bude posílit ekonomický dialog na úrovni ministrů obchodu a navýšit vzájemnou obchodní výměnu.

Havlíček MPO Turecko

Turecký trh s více než 80 mil. spotřebiteli patří k významným obchodním partnerům ČR. „Turecko dlouhodobě představuje šestou nejvýznamnější exportní destinaci z hlediska objemu vývozu do zemí mimo EU, přičemž obchodní potenciál mezi oběma zeměmi zdaleka není naplněn“, uvedl na jednání ministr Havlíček. S partnerem se shodli, že cíl navýšit obrat vzájemného obchodu na 5 mld USD, který vytýčili během setkání v Ankaře v září 2019 premiér Andrej Babiš a turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan, je realistický.

Za účelem dalšího prohlubování obchodně-ekonomických vztahů podepsali ministři Společnou deklaraci ke Smíšenému hospodářskému a obchodnímu výboru (JETCO), jehož první zasedání by se mělo uskutečnit po zlepšení pandemické situace do konce t.r. za účasti podnikatelské delegace a konání doprovodného investičního fóra.

MPO Turecko

Ve vztazích EU-Turecko ministr Havlíček uvítal zájem Turecka rozvíjet dialog s EU, vč. připravenosti k jednání v rámci Společného výboru k celní unii. V případě pokračujícího konstruktivního přístupu Turecka bude ČR připravena podpořit zahájení jednání o modernizaci celní unie.

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
MPO logo