Podpora podnikatelů v kontextu s koronavirem již má konkrétní podobu

600 milionů korun by mohla být celková finanční podpora pro podnikatele v souvislosti s koronavirem. Bude-li třeba, částka se případně navýší až na jednu miliardu. Na speciálním programu COVID úvěr nejen na základě podnětů z podnikatelských organizací přes víkend pracovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (MPO) s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB). Návrh chce předložit dnes, tj. v pondělí 9.3.2020 k posouzení vládě ČR.

Program má podnikatelům pomoci s výpadkem financí, tedy cashflow. Zjednodušeně by mělo jít o “rychlé peníze”, které by státní ČMZRB při splnění stanovených podmínek poskytla.

“Pomoc se má týkat podniků, které kvůli nákaze přišly o obchodní zakázky v Itálii nebo v Číně, také dopravců kvůli poklesu přeprav, nebo podnikatelů, kteří doplatili na zrušení veletrhů. Půjde o 650 tisíc až 15 milionů korun pro jeden subjekt,” říká vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček a dodává: “Žádosti o COVID úvěr by ČMZRB začala přijímat do měsíce od schválení programu vládou, návrh chceme předložit k posouzení zítra.”

Návrh programu mimo jiné počítá s ročním odkladem splátek a splatností dva roky.
“Z COVID úvěru by malé a střední podniky mohly financovat drobný majetek či zásoby, firmy starší tři let například i mzdy nebo pohledávky,” říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro evropské fondy Marian Piecha a dodává: “Žádostí o podporu by měla posuzovat komise složená z expertů ministerstva a ČMZRB.”

Podpora podniků z COVID úvěru by se mohla týkat situace, kdy například dojde k nařízení karantény v podniku, zpozdí se plnění nebo se zruší obchodní kontrakty kvůli opatřením, která souvisejí s koronavirem aj. Vlastní realizace záleží na rozhodnutí vlády, návrh jí chce MPO předložit k posouzení na zítřejší jednání. Resort, který situaci průběžně sleduje a vyhodnocuje, chystá i další formy podpory a průběžně poskytuje potřebné informace.

Další informace zde.

Zdroj zprávy: MPO ČR