Podzimní produkce osobních vozidel táhne ekonomiku vpřed

kuka

I přes druhou vlnu pandemie koronaviru a výrazná omezení s ní spojená dokázali výrobci motorových vozidel v říjnu opět ukrojit část dosavadních ztrát, když jejich produkce ve všech sledovaných segmentech předčila výkonnost v říjnu loňského roku. Od ledna pak bylo vyrobeno celkově 941 486 motorových vozidel, tedy o 21,4 % méně než v roce 2019. Je tak zřejmé, že i přes mohutný finiš se celkovou ztrátu v tomto roce již nepodaří dohnat a tento dramatický pokles bude mít výrazné negativní finanční dopady na firmy i českou ekonomiku.

„S obavou sledujeme postup druhé vlny pandemie napříč EU, která s sebou opět nese zásadní omezení ekonomického života. Apelujeme proto na vládu ČR, aby mimo jiné obnovila chod bezpečných provozů, jako jsou dealerství a ve stejném duchu působila na evropské úrovni i na ostatní státy,“ říká Bohdan Wojnar, prezident Sdružení automobilového průmyslu.

„Automobilový průmysl na podzim přes všechny těžkosti táhne českou ekonomiku. Projevuje se to nejen u finálních výrobců, ale také v dodavatelském sektoru. Firmy se však často nacházejí ve velmi složité situaci, kdy jim hrozí odvolávky, a tedy další ekonomické ztráty. Důvodem je nedostatek pracovníků kvůli nařízeným karanténám, nutnosti péče o děti, či hygienickým opatřením v provozu,“ dodává Zdeněk Petzl, výkonný ředitel Sdružení.

Osobní automobily
Od ledna do konce října bylo v Česku vyrobeno celkově 937 033 osobních vozidel, z toho ŠKODA AUTO vyrobila 614 669 vozů (- 17,8 %), automobilka Hyundai 190 089 ks (- 27,9 %) a TPCA celkem 132 275 ks (- 27,0 %).

K dalšímu zmírnění ztrát přispěl pozitivní vývoj v průběhu října. Poprvé od února tohoto roku byla celková produkce automobilů meziročně vyšší. Celkově bylo vyrobeno 128 754 automobilů, tedy o 2,8 % více než v říjnu loňského roku.

SAP

Autobusy
Také segment autobusové výroby nadále zmírňuje ztrátu způsobenou jarními odstávkami. V dosavadním průběhu roku bylo v ČR vyrobeno 4 037 autobusů (- 6,3 %). Výrobce Iveco vyrobil 3 652 ks (- 4,6 %), SOR Libchavy dodala na trh 365 autobusů (- 19,3 %) a firma KH Motor Centrum Opava celkem 20 autobusů, tedy o 8 méně než vloni.

Výroba v samotném říjnu vzrostla celkově o 5,7 %. Dařilo se především vysokomýtskému Ivecu, který v říjnu vyrobil 459 autobusů (+ 7,2 %). SOR Libchavy v minulém měsíci vyrobil 60 autobusů, tedy o jeden méně než vloni.

Motocykly
Jediný výrobce motocyklů, týnecká JAWA, vyrobil v tomto roce 416 strojů. Ve srovnání s předchozím rokem tak zaznamenal pokles produkce o 607 kusů (- 59,3 %). V říjnu na trh dodal 37 motocyklů (+ 54,2 %).

Kompletní statistiky najdete zde >>>

Zdroj zprávy: Sdružení automobilového průmyslu
AutoSAP