Pokles průmyslové produkce se v červenci ještě zmírnil

graf investic

Průmysl se vyrovnává z obřího propadu kvůli pandemii koronaviru a dle aktuálních dat za červenec opět klesal o něco mírněji než v předchozích měsících. Průmyslová produkce se v červenci meziročně snížila již jen o 5,0 %, což je oproti více než třicetiprocentnímu poklesu v dubnu o poznání příznivější výsledek.

„Průmysl tak sice nadále zažívá nepříznivý vývoj, ale hluboký propad se měsíc po měsíci postupně snižuje. V dubnu průmysl meziročně klesl o 33,7 %, v květnu o 25,7 %, v červnu pak o 11,9 %. Ostatní ukazatele, jako jsou tržby z průmyslové činnosti či hodnota nových zakázek, sice meziročně také stále klesají, ale už jen o jednotky procent, a ne tak výrazně jako v dubnu a květnu, kdy se propadly o 30 až 40 %,“ říká Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Meziměsíčně průmysl rostl o 5,7 %. Meziměsíční růst má sice mírně nižší tempo – v červnu průmysl meziměsíčně vzrostl o 13,4 % – ovšem to je dáno tím, že předchozí měsíc již neměl tak hluboký propad. Meziměsíční růst proto už nebude tak vysoký, jako když se firmy dostávaly z nejhlubšího dna pandemické krize.

„Růstové tempo meziměsíčních výsledků sice už zřejmě nebude tak vysoké, ale nečekáme ani žádné velké propady ekonomiky, jako to bylo na jaře. Odvíjí se to od toho, jak firmy postupně obnovují výrobu a zároveň odeznívají nejtvrdší protikoronavirová opatření, která měla dopad na průmysl. Postupně nabíhá obnovená výroba aut. Teď situaci ovlivňuje nižší poptávka v některých sektorech, např. vidíme slabší poptávku po kovových konstrukcích a kovodělných výrobcích nebo po pryžových a plastových výrobcích,“ doplňuje Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky a hlavní ekonom Svazu průmyslu a dopravy ČR.

„V průměru letos čekáme poměrně nepříznivý výsledek průmyslové produkce. Hrubý domácí produkt se podle aktuálních čísel propadl ve 2. čtvrtletí meziročně o 11 %. Za celý rok 2020 čekáme meziroční propad HDP o 7,8 %. Aktuální data nám ale umožňují trochu pozitivní výhled. Vysoké ztráty podniků se samozřejmě projeví, ale současný vývoj napovídá, že česká ekonomika příští rok skutečně poroste. Meziročně by HDP mělo dle našich odhadů vzrůst o 4,8 %, byť růst roku 2021 je poměřován bohužel k letošnímu roku, kdy ekonomika zažívá rekordní propady,“ dodává Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Zdroj zprávy: Svaz průmyslu a dopravy ČR