Posílit nezávislost průmyslové výroby v Evropě. Vicepremiér Havlíček jednal v Krakově s ministry V4 a Francie

MPO logo

Společné projekty v nových technologiích a posílení soběstačnosti farmaceutického průmyslu EU i restart ekonomik po pandemii. Za účasti ministrů hospodářství zemí V4 a Francie se v Krakově konal V4 + France Business Meeting. Polsko zemím Visegrádské čtyřky předsedá.
„Chceme posílit nezávislost průmyslové výroby v Evropě, přestat exportovat emise do Asie, podpořit mimo OZE rovněž jádro, plyn a vodík a investovat velké zdroje do výzkumu a inovací,“ uvedl na jednání vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Ministři na schůzce podepsali deklaraci k rychlejšímu schvalování léčiv unijními úřady. Změna předpisů má přilákat do evropského farmaceutického průmyslu víc investorů a zvýší jeho konkurenceschopnost.

„S francouzským ministrem obchodu Brunem LaMairem jsme se shodli na energetické politice, zejména v přístupu k taxonomii. Stejný názor máme na změnu průmyslové politiky EU, která musí více přejít od spotřebitele na byznys,“ dodal vicepremiér Havlíček s tím, že další jednání bude pokračovat v Paříži.

Ministři diskutovali i o dopravě. „Maďarsko zahajuje výstavbu vysokorychlostních tratí stejně jako ČR v roce 2025. Spolupracovat budeme rovněž v železniční nákladní dopravě či výzkumném laserovém megaprojektu ELI Beamlines,“ uvedl Karel Havlíček po jednání s maďarským ministrem pro inovace a technologie Lászlem Palkovicsem.

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
MPO logo