Potřebujeme si vychovat odborníky, řekl vicepremiér Havlíček v Dukovanech

ministr Havlíček

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček diskutoval v Dukovanech. Nechyběl ředitel jaderné divize ČEZ Bohdan Zronek, ředitel společnosti EDU II Petr Závodský, ředitel jaderné energetiky na ministerstvu průmyslu Tomáš Ehler a předseda Krajské hospodářské komory Vysočina Richard Horký. V úvodu poděkoval předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš ministerstvu průmyslu za odvedenou práci, která vyvrcholila podpisem smluv mezi státem a společností ČEZ. Richard Horký zdůraznil to, že právě výstavba bude restartem pro českou ekonomiku. Právě spolupráce a příprava českých firem byla tématem jednání před příjezdem ministra na zámek v Dukovanech.

Dukovany

„Přípravy nového bloku v Dukovanech pokračují podle plánu a jeho stavba začne v roce 2029,“ řekl vicepremiér Havlíček a dodal: „Už dnes musíme začít připravovat pracovní sílu, což je mimochodem jedna z největších výzev následujících deseti patnácti let.“ Ministr dále hovořil o tom, že na stavební práce se počítá se zapojením českých firem.

dukovany

Obce a města, které jsou členové Energetického Třebíčska, apelovaly na ministra, aby se věnoval dopravní infrastruktuře v regionu. Ministr Havlíček sdělil, že kvůli přesnému zmapování dopravních cest a potřebných investic do nich v souvislosti se stavbou bloku vytváří skupinu odborníků. Takový plán už má podle něj i ČEZ. Kraj Vysočina ve spolupráci se státem připravuje kvůli přepravě dílů pro nový blok silniční obchvaty.

ČEZ

Ještě letos vyhlásí ČEZ tendr na dodavatele stavby. Z bezpečnostních důvodů podle ministra Havlíčka vláda před výběrovým řízením žádného z uchazečů vyřazovat nebude. „Bezpečnostní faktor tam jednoznačně je, nicméně musíme sledovat i kritéria ekonomická. Je pochopitelné, že chceme, aby bylo maximálně férové to výběrové řízení, i ve smyslu toho, aby se tam řádně zasoutěžilo o cenu,” uvedl. Podle ministra vláda nechce dopředu eliminovat případná konsorcia, která mohou vzniknout. Dodavatele bloku bude vybírat investor, tedy ČEZ. „Vláda může do výběru vstoupit a bude mít i finální slovo,“ uvedl ministr Havlíček.

Zdroj zprávy: MPO ČR
MPO logo