Povinný pátý týden dovolené? Hospodářská komora je proti!
Komunistický návrh, kterým by se plošně všem zaměstnavatelům v zemi nařídila nová povinnost od roku 2020 vyplácet zaměstnancům náhradu mzdy za další týden navíc nad rámec dnešní zákonné úpravy, zúží prostor pro soutěž zaměstnavatelů na trhu práce a dopadne na nejmenší podniky nejtvrději ze všech v poslední době přijatých protipodnikatelských změn. Předsedu vlády a hnutí ANO Andreje Babiše o tom informoval oficiálním dopisem prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Požádal jej o ujištění, že jeho vláda a hnutí návrh KSČM, který poslanci v prvním čtení projednají na své schůzi od tohoto týdne, nepodpoří.
Předkladatelé novely zákoníku práce v důvodové zprávě totiž tvrdí, že povinný pátý týden dovolené nebude mít výrazné dopady na podnikatelské prostředí, protože již dnes mnoho podnikatelů prodlužuje dovolenou na rámec zákona svým zaměstnancům o jeden týden formou zaměstnaneckého benefitu nebo přímo pracovní smlouvou. „V Hospodářské komoře jsme na rozdíl od předkladatelů provedli analýzy na základě dat od zaměstnavatelů, ČSÚ, ministerstva financí a z průzkumů firmy Trexima. A z nich vyplývá, že čtyři týdny dovolené platí svým zaměstnancům v drtivé většině živnostníci a malé podniky, které jsou páteří naší ekonomiky,“ připomněl Dlouhý.
Čtyři týdny dovolené dnes poskytuje přes 150 tisíc zaměstnavatelů v soukromém sektoru. Neznamená to ale, že by tito zaměstnavatelé neposkytovali benefity navíc. Mnozí z nich totiž namísto doplňkové dovolené poskytují jiné zaměstnanci často více ceněné výhody jako mimořádné odměny nebo sick days.
Povinný pátý týden dovolené, obzvlášť v době nedostatku kvalifikované pracovní síly, zvýší roční náklady firem o 35 miliard korun, a sníží tak výkonnost českého hospodářství. Celkový výpadek v tvorbě zboží a služeb se může projevit snížením ročního nominálního HDP České republiky až o 1 %.
„Ze všech stran slýcháme o vnějších ekonomických rizicích spojených s brexitem, ochlazováním německého hospodářství nebo obchodními válkami. Skutečný potenciál srazit českou ekonomiku na kolena má ale právě tento návrh,“ dodává Dlouhý.
Nejde přitom jen o náklady. Komunisté, odboráři a ministryně práce a sociálních věcí chtějí novelou od ledna 2020 smazat nerovnost zaměstnanců v nároku na délku placené dovolené. Před takovými rovnostářskými tlaky komunistických a neomarxistických elit Hospodářská komora varuje. Zaměstnavatelé potřebují pro získání a udržení zaměstnanců nástroje, které mohou použít v závislosti na svých hospodářských výsledcích a poptávce zaměstnanců. Mezi takové nástroje patří zaměstnanecké benefity, jako jsou sick days, studijní volno, podpora stravování nebo právě dovolená nad rámec zákona. Pokud stát z těchto benefitů udělá nároky všech zaměstnanců, omezí soutěž zaměstnavatelů na trhu práce.
Po důkladném zvážení možných ekonomických a sociálních důsledků plošného zavedení 5. týdnu dovolené je tímto návrhem velmi znepokojeno také představenstvo Hospodářské komory České republiky. V něm přitom působí představitelé nejvýznamnějších oborových svazů, asociací, klastrů a řemeslných cechů v zemi. Proto uložilo prezidentovi Hospodářské komory, aby seznámil všechny poslanecké kluby se závěry analýzy.
Zdroj zprávy je zde.