Práci v ČR dosud získalo přes 50 tisíc občanů Ukrajiny

úřad práce

Od 24. 2. 2022 dosud využilo možnosti pracovat v ČR, podle informací od zaměstnavatelů, které podali Úřadu práce ČR, celkem 50 712 občanů Ukrajiny pod dočasnou ochranou. Nastupují na pozice ve výrobě, v oblasti těžby a stavebnictví nebo třeba v dopravě. Zpravidla se jedná o dlouhodobě neobsazená pracovní místa.

Občané Ukrajiny prchající před válkou, kteří mají pobytové vízum za účelem dočasné ochrany, nepotřebují aktuálně povolení k zaměstnání ani zaměstnanecké karty. A nemusí se spoléhat na žádné zprostředkovatele. Mohou si najít sami zaměstnání u každého zaměstnavatele, který hledá nové zaměstnance. Nejvíce občanů Ukrajiny momentálně pracuje v Plzeňském (7 715 osob), Středočeském (7 169 osob) a Jihomoravském kraji (5 265 osob). Nejčastěji jako montážní dělníci výrobků a zařízení, pomocní pracovníci v oblasti těžby a stavebnictví, dále ve výrobě, v dopravě nebo jako uklízeči.

„Jednou z nejčastějších překážek pro výkon především kvalifikovaných profesí je jazyková bariéra. Proto nabízíme zaměstnavatelům pomoc s financováním kurzů českého jazyka i tehdy, když daný občan Ukrajiny už pracuje. A to prostřednictvím příspěvku v rámci projektu POVEZ II,“ shrnuje generální ředitel ÚP ČR Viktor Najmon.

Celou tiskovou zprávu si můžete stáhnout zde.

Zdroj zprávy: Úřad práce ČR