Pražská strojírna opět investuje do nového strojního vybavení

pegas pražská strojírna

Pražská strojírna investovala do nové pásové pily na kov 500×700 Pegas Gonda HORIZONTAL X. Současně pořídila i svůj první navařovací automat od výrobce ESAB, který by měl částečně nahradit doposud převládající metody navařování. Navařovací automat je zcela nový druh vybavení, kdežto moderní poloautomatická pila nahradila stávající nedostačující stroj. Oba stroje nakoupila s cílem zvyšovat produktivitu práce a zefektivnit využití času. Investice do obou strojů přesáhla 4 miliony korun.

„Modernizace strojního vybavení je v současné situaci nejefektivnější způsob, jak zvýšit kapacitu továrny. Díky množství zakázek by se nám investice do obou strojů měla vrátit v průběhu 3 let,“ říká Robert Masarovič, předseda představenstva a generální ředitel Pražské strojírny a. s.

Koupí nového vybavení si Pražská strojírna slibuje zvýšení produktivity dělení materiálu téměř o čtvrtinu, u navařovacího automatu je obsluha se strojem schopna navařit stejný typ návaru až o třetinu rychleji.

Nová pásová pila bude využívána pro dělení kolejí, bloků a dokonce umožňuje i dělení obloukových kolejí. Dodavatel vyhověl strojírně a stroj speciálně upravil dle požadavků. K obsluze stroje není nutné doplňkové školení, určenému pracovníkovi strojírny bude stačit orientace v technických výkresech.

pila pegas pražská strojírna

Do nynějška využívané ruční metody navařování jsou v Pražské strojírně standardem, ovšem strojové zpracování novým navařovacím automatem přináší mnoho výhod. Výsledný produkt je o poznání kvalitnější a při výrobě je eliminováno maximální množství chyb.

esab pražská strojírna

Hubice hořáku je upevněna na rámu, který se pohybuje po dvou osách a podélný posuv je řízen řídící jednotkou stroje. Na rozdíl od ručního navařování tento způsob zajišťuje plynulou a konstantní rychlost navařování se stejnou strukturou návarů. Pracovník obsluhující stroj musí mít certifikaci pro svářečského operátora.

Aktuálně ve výrobní hale probíhají bourací práce v rámci příprav pro převzetí další velké investice – nového obráběcího centra. Bude vybudován nový železobetonový základ, splňující požadavky dané výrobcem stroje. Stroj by měl dorazit v průběhu června.

Zdroj zprávy: PRAŽSKÁ STROJÍRNA a.s.
pražská strojírna