Pražská strojírna uzavírá rok 2020 s HV 56,3 mil. Kč, ziskovost meziročně zvýšila o 10 %

pražské strojírny

Pražská strojírna zveřejnila hospodářské výsledky za rok 2020. Ve srovnání s rokem 2019 se hospodářský výsledek zvýšil o 5 mil. Kč na 56,3 mil. Kč před zdaněním, hodnota EBITDA taktéž narostla o necelých 5 mil. Kč na 79 mil. Kč. Strojírna pokračovala v realizaci přijaté pětileté strategie a strategického plánu se zaměřením na zvýšení produktivity práce. Úspěchy slavila především na německém, polském a slovenském trhu, ale také až v daleké Austrálii.

Dceřiná společnost Dopravního podniku hlavního města Prahy zvýšila oproti roku 2019 svou ziskovost o 10% na celkový hospodářský výsledek 56,3 mil. Kč před zdaněním, hodnota EBITDA meziročně stoupla o necelých 7 % na 79 mil. Kč.

pražská strojírna

„Rok 2020 se navždy zapsal do historie naší společnosti a zřejmě i nás všech. Celosvětová pandemie změnila ustálená schémata, nástroje a možnosti, které byly výsledkem desítek let vývoje naší společnosti. V Pražské strojírně jsme se na maximum snažili přizpůsobit změnám, ochránit zdraví našich zaměstnanců a udržet fabriku v chodu,“ říká Robert Masarovič, předseda představenstva a generální ředitel Pražské strojírny a.s.

S opatřeními na ochranu zdraví pracovníků kvůli probíhající koronavirové pandemii strojírna započala již v únoru 2020. Podařilo se jí získat velké množství dezinfekce, ozonové generátory, kterými pravidelně dezinfikuje společné prostory, a sociální kontakty ve fabrice byly maximálně omezeny. I díky těmto opatřením zůstala Pražská strojírna po celý rok v provozu.

Pandemie ovlivnila i obchodní kontrakty. Ty byly na území Společenství nezávislých států přibrzděny. Dařilo se ovšem v německém Berlíně, kde strojírna získala svůj první projekt. Na Slovensku se podařilo dohodnout tříletý kontrakt v Bratislavě. Úspěšně pokračovala i spolupráce s australským Yarra Trams v Melbourne. Jedním z významných milníků strojírny je její úspěch ve veřejné soutěži na dodávky celků pro výstavbu vozovny Slovany v Plzni, které bude realizovat letošní a příští rok.

Rok 2020 se nesl taktéž ve znamení investic. I nadále strojírna pokračovala v přijaté pětileté strategii a strategickém plánu, a realizovala tak naplánované investice zaměřené na zvýšení produktivity, bezpečnosti a ergonomie pracovišť. Významným krokem vstříc eliminaci prostojů a zvýšení produktivity práce byla jednoznačně koupě 9 metrové portálové frézy se dvěma pracovišti od společnosti AXA. Společnost pořídila i nový svařovací automat pro aplikaci tvrdonávarů. Pokračovalo se i ve vylepšování jednotlivých pracovišť. Investovalo se například do nového LED osvětlení venkovních montážních ploch, ve vnitřních halách byly dokoupeny čističe vzduchu kvůli nečistotám ze svařování.

pražská strojírna

 

V naplánované strategii bude Pražská strojírna pokračovat i letos. Zaměří se na inovace a nová řešení, snížení energetické zátěže výroby a pozitivní rozvoj ekologického mikroklimatu firmy. „Chceme i nadále udržovat vyvážené vztahy s dodavateli, partnery i zákazníky, kteří jsou nedílnou součástí našeho úspěchu. Vzhledem k aktuální situaci budeme také pokračovat v adaptaci na nové podmínky ve společnosti, na trzích doma i v zahraničí. Uděláme vše proto, abychom si udrželi pověst kvalitního výrobce, spolehlivého partnera a kvalitního zaměstnavatele,“ doplňuje Robert Masarovič.

Pražská strojírna

Pražská strojírna byla v roce 2016 ve ztrátě 36 mil Kč. Od roku 2017 díky restrukturalizaci společnosti současným vedením zisk postupně stoupal až k dnešní výši.

Zdroj zprávy: Pražská strojírna a.s.
pražská strojírna