Pražský veletrh Gaudeamus se bude konat příští týden opět pod záštitou rektora ČVUT

gaudeamus veletrh

XV. ročník Evropského veletrhu pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus Praha 2023 se uskuteční ve dnech 24. až 26. 1. 2023 na výstavišti PVA Expo Praha v hale č. 4. České vysoké učení technické v Praze, jehož rektor doc. RNDr. Vojtěch Petráček, CSc. je jedním z těch, kdo převzali nad veletrhem záštitu, najdete na stanovišti č. 54. V expozici ČVUT v Praze se budou na návštěvníky těšit zástupci všech osmi fakult (Fakulty stavební, strojní, elektrotechnické, jaderné a fyzikálně inženýrské, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a Masarykova ústavu vyšších studií. Samozřejmě nebudou chybět exponáty, které si již tradičně pro Gaudeamus ČVUT připravilo.

PVA hala vstup

Oblíbeným „maskotem“ ČVUT je robot Ludvík. Měří 140 cm a je ojedinělý tím, že byl postaven z kostek LEGO, jichž bylo na jeho výrobu použito 30 000 kusů. Váží 32 kilogramů a vznikl na Fakultě elektrotechnické. Ludvík bude objíždět expozici ČVUT a naprogramovanými větami do ní zvát kolemjdoucí návštěvníky.

Fakulta strojní představí rakety, které si budou moci zájemci volně skládat a rozkládat, či virtuální model jaderného reaktoru – studentský projekt Cenelín. Fakulta elektrotechnická dodá kromě Ludvíka též pozornost poutající Van de Graaffův generátor či autonomní formuli. K vidění bude motorka studentského závodního týmu CTU Lions z Fakulty dopravní, vodohospodářský model části slalomářské závodní trati z LOH Tokio 2021, jehož autorem je Fakulta stavební, či haptický model výjimečné budovy, v níž sídlí Fakulta architektury ČVUT. Chybět nebudou ukázky základní monitorace a ošetřovatelské péče high-tech simulátoru kojence z Fakulty biomedicínského inženýrství. Pokud se hezky usmějete do kamery, vydá vám umělá inteligence bonbonkovače z Fakulty informačních technologií sladkou odměnu. A Rektorát ČVUT opět potěší středoškoláky vyhledávanou možností „tetování“ motivů spojených s univerzitou na obličej.

Nejvýznamnějším doprovodným programem veletrhu jsou přednášky vystavujících škol; probíhat budou každý den v přednáškovém sále v hale 4. Dotazy všech zájemců o studium na ČVUT, ať už z řad samotných středoškoláků či jejich středoškolských pedagogů, zodpoví zástupci jednotlivých součástí ČVUT přímo v expozici, která se rozkládá na ploše 140 metrů čtverečních; připraveny však budou právě také přednášky jednotlivých fakult. Dotazy pedagogů pak zodpoví při prezentaci ČVUT prorektor Ing. Radek Holý, Ph.D.

Na XV. ročníku veletrhu se opět uskuteční i Soutěž o nejlepší expozici, v níž ČVUT na posledním veletrhu v Brně získalo stříbrnou příčku.

ADK

Reklama

Pořadatelé veletrhu zveřejnili v polovině ledna 2023 výsledky testu studijních typů, které vyšly takto: 30 % humanitní typ, 21 % umělecký typ, 21 % ekonomický typ, 20 % přírodovědný typ – a pouhých 8 % technický typ. Přesto na ČVUT v Praze, jež je dlouhodobě hodnoceno jako nejlepší technická univerzita v ČR, studuje téměř 19 000 studentů. Úspěšnost absolventů na trhu práce je pak 99 %. A to, že má ČVUT středoškolským studentům do budoucna co nabídnout, uvidí zájemci i na pražském Gaudeamu příští týden.

Pro veřejnost bude veletrh otevřen v úterý a středu 24. a 25. 1. od 8 do 16 hodin a ve čtvrtek 26. 1. od 8 do 15 hodin.

Zdroj zprávy: ČVUT Praha